Flotsam

Nehotová verze
26.09.2019

Flotsam je mixem budovatelské strategie a žánru survival odehrávající se ve světě, který je po klimatických změnách takřka celý pokryt oceánem. Vaším úkolem je v tomto krutém světě přežít a od píky vybudovat soběstačnou kolonii. Začínáte jen s několika málo přeživšími a dočasnou bóji s něco málo zásobami do začátku, naštěstí je hladina oceánu zaplavena spousty odpadků, jež lze k vybudování nové plovoucí civilizace využít.

Aby vaše civilizace vzkvétala, je třeba pořádně zaúkolovat své kolonisty a vyslat je na sběr plovoucího smetí, z něhož lze vyrobit nástroje, loďky, dřevěné lávky a stavby potřebné ke skladování surovin, výrobě či zajištění životních potřeb vašich svěřenců. Je nutné myslet na to, že kolonisté potřebují odsolenou pitnou vodu, něco k snědku a místo, kde by mohli ulehnout ke spánku. Množství recyklovatelných surovin ve vašem okolí je však omezen a tak dříve či později je třeba vypravit se s plovoucím městem do nových teritorií, hledat na zbytcích pevniny další přeživší, v troskách předchozí civilizace pátrat po nutných zdrojích a potýkat se s nebezpečnou podmořskou faunou.

08.09.2019 (dala bych cca 60-70%)
 Určitě zajímavá hra, která je jen pro lidi co mají dost času a nikam nespěchají. Občas se vyskytne pár zádrhelů - jako třeba že mi panáčci odmítají lovit ryby i když mám označené 3 naleziště a mám 3 rybářské loďky, nebo se mi už několikrát stalo že mi panáček vyloví jen 1 mokré dřevo / 1 plast a bojka zmizí, i když je v dosahu bojky ještě třeba 30 kusů materiálu na výlov, ale je to ještě ve vývoji, tak snad tyhle (ani ne tak otravné, jako spíše únavné na postřeh) chybičky opraví.
Taky jsem momentálně v nějakém divném "koridoru" kdy mi došel olej a musím jet jen na plachtu, protože na 4 místech jsem ještě další olej nenašla.
Každopádně pro lidi s klidným stylem hraní určitě doporučuju.

"plusy"
+ grafika
+ zajímavý svět
+ výzkum (tady doufám že ještě něco přibude)
+ cena

"mínusy"
- trochu se hra seká (má to záseky kdy mám obavy aby mi hra nespadla a netuším čím to je)
- dost nereálná spotřeba jídla a pití, kdy na jednom místě nebylo žádné rybářské místo a asi za 15 minut mi 5 panáčků snědlo 50 ryb a vypilo 45 vody a jen tak tak jsem na dalším místě stihla vylovit další ryby aby mi neumřely hlady
- nedá se vracet na vedlejší ostrůvky. Tady bych si přála abych mohla ty ostrůvky projet všechny a ne jet jen jedním směrem, protože zrovna nemám olej (na dalších místech jsem žádný nenašla) a tak musím plout jen jedním směrem a nemůžu se vracet.
- prozatím (snad dočasně) slabší obsah staveb a míst.

Dodatek - (patch 0.2.0) problém s umíráním Flotsíků neustále trvá. Mám 50 jídla, 40 vody a 8 velkých obydlí, a stejně mi umírají lidičkové na hlad, žízeň a nedostatek spánku.

DODATEK (26.02.2023)(dala bych cca 40-50% zhoršilo se hraní)
Čím více se hra vyvíjí, tím méně je hratelná. Neustále mi dochází jídlo, voda a Flotsíci nepochopitelně čekají až mi vyschne dřevo, místo toho aby šli sbírat chaluhy, vodu na ostrůvek, nebo plast. Výzkum se vymkl kontrole a šel úplně jiným směrem než jsem čekala a třeba loďku nemám jak vyzkoumat protože netuším kde a jak bych měla sebrat body výzkumu (neumím anglicky, ale tato hra byla v začátku tak jednoduchá že překlad nebyl třeba, čím více se updatuje, tím více je tu textu a tím méně je srozumitelné co mám dělat) je potřeba mít odemčené výzkumy aby se dalo sbírat i na těch "troskách" což se zase vracím k tomu že výzkumu přestávám rozumět.
Na jednu stranu je dobře že se hra posouvá a updaty jsou v pořádku ale na druhou stranu je z toho po těch pár letech úplně jiná hra.

DODATEK II (8.8.2023)(snižuju na cca 20-30% je to v podstatě nehratelné)
Pořád tomu dávám šanci ale už to pomalu vzdávám. Výzkum je pořád otázkou a záhadou, kdy netuším kdy a jak získávám - nebo za co - výzkumné body abych mohla teda zkoumat. Problém je hlavně v tom že hra úplně rezignovala na "hratelnost a zábavu" a působí spíše nervy, stres a deprese. Než vyzkoumáte cokoliv ohledně jídla (asi 40 bodů výzkumu dohromady) musíte spoléhat na to že jídlo někde prostě najdete, jinak vám budou umírat flotsíci hladem nebo na nemoce, protože z vody lovíte škodlivé ryby, které sice můžete "odplastovat a umýt" ale stejně z nich lidičky onemocní a je jedno jestli je uvaříte, usmažíte a nebo cokoliv jiného. Momentálně jsem třeba ve fázi vzteku, kdy jedu den 75 a už mi umřely 3 lidi na nemoc protože máte možnost buď vyzkoumat "nemocnici" ale zároveň nemáte šanci vyzkoumat nic okolo úpravy jídla, takže umřou lidi hlady, nebo vyzkoumáte linii "jídla" ale protože jsou ryby špatné, budou umírat lidi na nemoce. Obojí nejde. Jídlo už jsem nenašla tak 7 dní, takže jedu ty ryby a když už se mi podařilo vyzkoumat pár výzkumů u jídla (a jejich úpravu) zjistila jsem že na zdravé nezávadné jídlo potřebuju ryby které jsem ještě nenašla a netuším kde a jak je vzít (je tam možnost asi 4 druhů úpravy ryb ale nemáte tu správnou rybu - asi 5 názvů ryb - takže to jídlo nemáte jak upravit) Taky nechápu jakousi "zátěž" voru a lodi, kdy jsem na začátku urazila vzdálenost jakoby třeba 1 km a teď kdy už jsem trochu rozrostla má vor zátěž kdy urazím sotva 100 metrů a zase musím čekat než "nabiju" na další plutí. Je to otravný a nesnesitelně nervující a kazí to hru. Čím déle se vám podaří hrát ((v herním světě ve dnech) , tím méně je to logické, hratelné, zábavné a zajímavé. Z celkem dobrého konceptu hry o přežití se stala hloupá hra která vás po pár chvilkách přestane bavit, protože je nastavená na nesmyslnou obtížnost kterou nemáte jak ovlivnit. Škoda, potenciál tu byl. Kdyby existovala možnost vrácení peněz, využila bych ji, protože ta hra se změnila tak moc že je to úplně něco jiného než to bylo na začátku. Snižuju známku o další %. Ta hra se vývojem bohužel zhoršila natolik že se stává nehratelnou.

Pro: Cena (když to někde seženete levněji než za těch cca 22 €. Když jsem to tenkrát kupovala stálo to snad ani ne půlku, mám pocit že jsem to brala za 9 €), grafika, chytlavá snaha něco vytvořit

Proti: složitost, absence překladu, náročnost na pochopení, (do určité míry vývoj) Čím více se hra vyvýjí, tím méně je hratelná.