Floatpoint

2006

freeware

V textová sci-fi adventuře Floatpoint hrajete za pozemského velvyslance, který byl vyslán na ohroženou planetu geneticky pozměněných lidí, aby je prozkoumal a následně navrhl, za jakých podmínek je přemístit zpět na Zemi.

Hra je v k dispozici zdarma, nestojí tolik na hádankách, jako spíše na příběhu a morálních volbách, byla vyvinuta v systému Inform a k jejímu spuštění je třeba patřičný interpret (např. Gargoyle).

Floatpoint v prvé řadě dokazuje, že by Emily Short měla publikovat své texty, které má v šuplíku. Po stránce příběhu se totiž jedná o povídku v žánru textové adventury, která si nezadá s povídkami Ursuly Le Guin. Hra obsahuje 23 lokací, ale lze ji brát jako bezhádankovou, takže drtivou většinu času trávíte tím, že se v roli nového velvyslance jednak orientuje v událostech, které předcházely vašemu příletu, a dále se snažíte pochopit symboliku a etiketu aleheartské kultury. Tyto informace jsou totiž klíčové v závěru, neboť hra na základě vašeho přístupu k vyjednávání s představitelkou Alehearťanů obsahuje několik rozličných rozuzlení (na základě typu daru a barvy vašeho oblečení). Vaše postava i postava vašeho předchůdce je přitom vykreslena psychologicky zajímavě a stejně tak je zajímavý i fikční svět, do kterého je hra zasazena. Jak už to u Emily Short bývá, je natolik nosný a propracovaný, že vyvolává hlad po větším literárním rozpracování. Je opravdová škoda, že délka hry není dvacetinásobná. I kdyby byla placená, neváhal bych nad koupí. Kratší délka hry je totiž jediná výtka, kterou mám. Vůbec mě nepřekvapuje, že se Emily Short uchytila u Failbetter Games jako creative director a momentálně figuruje jako lead writer na Mask of the Rose. V rámci textovkářské komunity se jedná o jednu z nejlepších autorek/autorů, které tato scéna vygenerovala.