Fallout: New California

23.10.2018

freeware
totální konverze

Fallout: New California je fanouškovskou totální konverzí Fallout: New Vegas přidávající zcela nový příběh, postavy, úkoly a mapu Black Bear Mountain National Forest. To vše o velikosti většího DLC.

Píše se rok 2260, Kalifornie. Uplynulo již 19 let od chvíle, kdy Vyvolený opustil Aryo ve svém pátrání po G.E.C.K.u a zbývá ještě 21 let než Kurýr dostane svůj kopanec do hlavy. Jste jedním ze sirotků kmene obyvatelů Vaultu 8. Poté byl váš kmen povražděn nájezdníky se vás ujali starousedlíci vašeho domovského Vaultu, kteří jej odmítli opustit. Od té chvíle uplynulo 20 let a atmosféra ve Vaultu je napjatá. Blíží se volba nového správce a mezi dvěmi frakcemi vaultu to vře. A večer před volbou se váš život změní navždy.

V módu nechybí kompletní dabing všech postav, dvě nové rádiové stanice (pirátské rádio DETH 981 a New California Republic Radio) a šest možných společníků. Samozřejmostí je také větvení děje na základě vašich rozhodnutí a několik různých konců.

@Radecker (09.10.2023 15:59): Nie, tak akurát, nie je to zbytočne rozľahlé ako Nehrim, len sa tam neoplatí pustiť sa skúmať na vlastnú päsť, ale len ísť po hlavnej (a jedinej) dejovej línii.

Podľa mňa s tým nemali robviť cavyky, mali to nazvať verziou 1.0 a akékoľvek nedorobky pridávať kedtak formou patchu, namiesto toho, aby to večne ostalo v "skoro dokončenom" stave.

Je mi jasné, že už sa k tomu nevrátia, čo je škoda.

Mierne upravené a presunuté z kometárov:

Mód, na ktorom vývojári pracovali 8 rokov, premosťuje prvé tri Fallouty a New Vegas.
Podarilo sa mi hru dohrať tak, že priamo nadväzuje na začiatok New Vegas a akoby niektoré veci boli dovysvetlené/dávajú väčší zmysel napríklad to, ako ste prežili výstrel do hlavy.

To, čo musím módu pochváliť, okrem audiovizuálu, sú skvelo napísané postavy, najmä doktora Freemana ako vášho guru bolo skvelé počúvať.
Dobré repliky dopĺňajú dobrí aktéri, ktorí im prepožičali hlas. Za celú hru si pamätám len jednu-dve zle nahovorené postavy, ostatné boli spravené tak profesionálne, že máte pocit, že hráte plnohodnotnú hru a nie mód.

V celej hre veľmi záležalo na tom, do ktorých schopností investujete a aktívne to ovplyvňovalo to, kam a ako sa vaša postava môže uberať odporúčam investovať do charizmy a do science skillu, naopak lockpick som využil minimálne. Na konci sú rôzne checky už tak veľké, že pokiaľ nemáte danú schopnosť takmer namaxovanú, ani sa nemusíte pokúšať.

Príbeh ako taký už kvalitu jednotlivých postáv nedosahoval - nebol zlý, no tvorcovia sa nevyhli istému kopírovaniu z predchádzajúcich dielov: Father ako kopirák Mastera z jednotky pôsobil veľmi béčkovo, podobne ako hlavný nepriateľ vo Wasteland 2 - tí, ktorí hrali, vedia, na čo narážam, no samotné rozuzlenie bolo uspokojivé, aj keď niektoré zvraty nefungovali až tak dobre, ako by si tvorcovia priali, zrejme kvôli ich neskúsenosti.

Taktiež, keďže som hral betaverziu, sú tam postavy, ktoré majú na začiatku slušne našliapnuté byť zaujímavými spoločníkmi - a akonáhle vyjdete z vaultu, už vám nemajú čo povedať - toto je niečo, čo tvorcovia prisľúbili, že do plne vydanej hry ešte dorobia.

A taktiež mali pravdu, keď sa o svojej vlastnej hre vyjadrili, že na mape nie je čo robiť - mimo na mód bravúrne zvládnutej a košatej dejovej línie tu absentujú vedľajšie úlohy - jediný vedľajší quest, ktorý tam bol, boli nudné fetch questy od jedného majstra provianťáka v NCR tábore.

Počul som, že podobne je vystavaná aj Mafia - je tam pekne urobené mesto, ale mimo príbehu v ňom nie je čo robiť - rovnako aj tu, choďte stále po príbehu, inak sa tu neoplatí behať po mape.

Autori sú si toho vedomí a nejakí dobrovoľníci sa im už prihlásili, že by im pomohli s vedľajšími questami - no keďže to budú robiť iní ľudia, než samotný tým, ktorý je už po toľkých rokoch unavený a chce začať pracovať na svojej vlastnej hre, kvalita budúcich questov je otázna. Určite nebudú ovplyvňovať hlavnú dejovú líniu, teda na komplexné previazanie questov s hlavnou líniou ako v New Vegas môžete zabudnúť.

Občas na mape narazíte na zle zarovnané textúry alebo asset visiaci vo vzduchu, ale nič, čo by ste nedokázali módu odpustiť. Inak bol mód dobre odladený, zopárkrát mi hra padla/sekla sa, ale to môže byť aj gamebryom (robil mi to aj Fallout 3/New Vegas).

Taktiež, zatiaľ v hre nie je jediná postava, ktorá by Vám opravila brnenie - takže player.srm bude vaším dobrým priateľom ;)

Dohrané v roku 2019, celý mód mi zabral nejakých 8-12 hodín.

Pro: audiovizuál, dobre napísané a nahovorené postavy

Proti: slabší príbeh, absencia vedľajších questov