Fait – The Machine

16.08.2019
01.11.2019

Fait – The Machine je mobilní skákačka s temnou estetikou, ve které se vy, jako temná chlupatá hrudka nespecifikované hmoty, probouzíte po hlubokém spánku v časové kapsli, a snažíte se odhalit záhadu mrtvé mechanické civilizace. V cestě vám stojí množství překážek, od přírodních až po mechanické, zahrnující dávné stroje, pasti a tajemná zařízení. Cestou projdete jeskyně, skladiště, strojovny i kobky.

Herními mechanismy Fait velmi připomíná hru Gish. Vaše hrudka může měnit své vlastnosti - skákat, klouzat se, smrštit se, přilepovat se k objektům, a v neposlední řadě s objekty manipulovat. Na fyzice je založeno hodně hádanek, kdy je potřeba stisknout správné páky, přesunout objekty na správné místo k aktivaci mechanismu, a tak podobně.

• Android 40
Hra mně příjemně připomněla Gish. Ale bohužel jsem se nedokázal donutit si Fait oblíbit. Zaprvé, je příliš tmavá. Jste černá koule pohybující se přes černé objekty s temnými stíny v pozadí. Pár objektů nebo linií je ostře nasvíceno, což ještě více znesnadňuje rozlišování černých objektů od sebe. Docela mi to unavovalo oči. Také se těžko odlišuje, po kterém objektu lze přejít, a co je jen v pozadí, když je všechno tmavé. Barevnou paletu jsem si jednoznačně neoblíbil.

Zadruhé a mnohem zásadněji, ovládání je velmi nepřesné. Nemluvím teď o setrvačnosti, kterou vaše postava má, ale o ovládání, které jednoduše v polovině případů nereaguje. Postava často nejde do směru, do kterého jezdíte prstem (a na vertikálních površích to ještě komplikuje, že stále musíte máchat doleva/doprava, místo do opravdového směru pohybu, ale ani když na to pamatujete, tak to nereaguje správně), skrčení funguje tak na desátý pokus, výskok na každý druhý. Kulička vybíhá příliš rychle, takže pomalé opatrné pohyby nelze provést. Na některých površích zůstane přilepení, i když visíte zcela horizontálně, na některých površích kloužete, i když jste jen nepatrně nakloněni - ale od sebe je nerozeznáte. Fyzika je totálně zblázněná a často reaguje přesně naopak, než čekáte, např. páky co ignorují váhu vašeho těla, nebo co se chovají jako byste byli plní hélia.

Celkově je to škoda, po prvních pár úrovních jsem byl velmi pozitivně naladěn. Pak již bohužel ne.

Celkové hodnocení: Nic moc

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2020 v angličtině na Google Play).