F-22 Lightning II

30.09.1996

F-22 Lightning II je prvním simulátorem Lockheed Martin F-22 Raptor od NovaLogic. Zajímavostí je, že Raptor je ve hře pojmenován jako Lightning II. Toto pojmenování měl Raptor jenom velice krátce a neoficiálně (ještě ve fázi prototypu YF-22), nakonec připadlo letounu F-35.

Vývojáři se při tvorbě této hry soustředili spíše na její grafickou prezentaci a akční pojetí než na snahu vytvořit realistickou simulaci. Ve hře je několik kampaní, samostatných misí, multiplayer s módy deathmatch a team deathmatch a kooperativní hra.

Po dlouhé době jsem se vrátil k létání, ale tentokrát ne do vesmíru, ale na moderní pozemská bojiště. V očekávání náročné simulace jsem plánoval F-22 vyzkoušet, projet maximálně jednu dvě kampaně a potupně skončit. Hra je naštěstí velmi povedeným mixem arkády a simulace, takže i nešika jako já ji po několika neúspěších zvládl dohrát. A co víc, celou dobu jsem se výborně bavil. Pilotování stíhačky F-22 je oproti realističtějším simulátorům typu Falcon výrazně jednodušší, ale přesto nemáte pocit, že si s letounem můžete dělat jakékoliv nesmysly. Nejvíce ovládání je při vzletu a přistání, během samotné mise stačí řešit rychlost, radar, navigaci a samozřejmě zbraně. Hrát lze příběhový režim nebo samostatné mise. Ty jsou z velké části stejné jako v příběhu, ale několik prvních jednoduchých slouží jako tutoriál.

Příběhový režim je rozdělen do pěti kampaní od Asie přes Evropu do Afriky. Prostředí je tedy dostatečně různorodé a celkem se liší i zadání jednotlivých misí. Nejčastější je likvidace cílů, příležitostně i pozemních, ale nejnáročnější jsou eskortní mise. První kampaň začíná dost zlehka, protivníků není tolik a většinu je možné zlikvidovat naváděnými střelami z velké dálky. Zpočátku se také nejčastěji objevují MiGy, které vaše střely zasáhnou téměř vždy. Zhruba do poloviny druhé kampaně jsem si říkal, že hru dokončím celkem bez problémů. Pak se začnou častěji objevovat Su-27 a EF-2000, nepřátel bude třikrát tolik než máte střel a obtížnost prudce roste. Nejobtížnější jsou závěrečné mise čtvrté a páté kampaně, kdy je nepřátel jak much. Po mnoha pokusech se mi nejvíce osvědčilo šetřit své letadlo na nejkrizovější situace a využívat, naštěstí slušné množství, svých spolubojovníků.

Manuál je na letecký simulátor celkem tenký, asi 120 stránek. Zpracovaný je ale pěkně a alespoň kapitoly o ovládání a výbavě doporučuji projít. Technická stránka je na dnešní dobu již viditelně stará, ale již na takové úrovni, aby byla dobře přehledná. Potěší pěkné filmové sekvence, naneštěstí jich je velmi málo. Zvuky ani hudba moc nestojí za zmínku. Hra je určena ještě pro DOS, verze z Novalogic Classics se bez problémů nainstaluje i na Windows 10 a pro spuštění využívá DOSBox. Problematické bylo využití moderního joysticku, s nastavením si to chce pohrát a na více funkcí buď využívat klávesnici nebo použít keymapper v DOSBoxu. Konfigurace v samotné hře je dost omezená. Celkově je F-22 Lightning II velmi povedená a především zábavná hra, kterou bych neváhal doporučit i pokud nejste nadšení virtuální piloti.