Emergency 4: Global Fighters for Life

911: First Responders, Emergency 4: Ochránci života

13.04.2006

Již čtvrté pokračování ze série Emergency. Opět budete koordinovat záchranářské týmy (hasiče, zdravotníky, policisty a techniky), abyste zamezili katastrofě. Jako šéf rozdáváte rozkazy všem a musíte záchrannou akci dovést do vítězného konce.

V tomto díle si můžete své velitelské zkušenosti ověřit ve 20 záchranných akcích, např. Spadlý most přes řeku, protržení hráze, polární stanice poškozená výbuchem, nehoda v silničním tunelu a zemětřesení. Je zde i možnost volné hry, kdy dostanete pod své velení stanici, ve středu města, a toto město musíte chránit před požáry, nehodami a krádežemi. K tomu budete mít omezené finance, takže nesmíte zbytečně plýtvat, jinak vám dojdou. Za úspěšně zvládnutou misi v tomto režimu získáte odměnu ve formě peněz.

Snad každý malý kluk chtěl být policista nebo hasič. A díky videohrám se jim může stát každý. A to hlavně díky sérii her Emergency.

Tuto herní sérii jsem dříve hodně obdivoval, ale nikdy mě nějak extra nelákala. Letos vyšla zatím nejnovější verze, která je ale úplně odpad. Říká se, že se nová hra rovná mobilním hrám.
Rozhodl jsem se vyzkoušet Emergency 4, o kterém se mluví, že je to nejlepší hra z celé série. Je to pravda?

Tato hra je téměř dokonalá. A je hodně návyková, protože vyřešit problém je velká zábava a hlavně výzva. Obtížnost hry je velmi vysoká a ještě každým dalším levelem prudce roste. Děj hry je hodně scriptovaný což hraní brutálně stěžuje. Ale na druhou stranu při opakování mise už víte kdy se co stane.

Typický příklad mise je, že se stane nějaká nehoda. Většinou se události ještě stupňují nezávisle na postupu hráče. Třeba se zřítí další kus mostu, spadne vlak do řeky, vybuchne auto v lese, zřítí se jeřáb apod.

Výběr jednotek je působivý, velké možnosti vozidel a mužů. K tomu hromada použitelného vybavení pro záchranu životů a majetku.

Co se týče negativních věcí, moc toho není. Někoho může odradit obtížnost. Velký problém hry je funkce na nových počítačích, kdy je někdy těžké hru rozjet a musí se kolikrát hra několikrát zapnout a vypnout, aby fungovala dobře.

Bohužel nemůžu úplně soudit, jestli je čtvrtý díl ten nejlepší. Za mě rozhodně stojí za vyzkoušení.

Pro: Velké množství jednotek, rozmanitost misí, živé město, český dabing, obtížnost, skripty a zvraty při plnění úkolů.

Proti: Česká verze se těžko shání, o patchi ani nemluvím. Hra si nerozumí s moderními počítači a to bohužel může případné nové hráče odradit. Grafika byla zastaralá už v době vydání hry.