Edmund

28.07.2009

freeware

Zajímavá, krátká hopsačka s minimem hraní, zaměřená na příběhové dění a hráčovo rozhodnutí. Příběh této 10 minutové hříčky se odehrává roku 1976 v Detroitu, kdy se rozhodne použít služeb starého taxikáře Michaela podivný mladík Eddie, jehož pravé úmysly vedou k jedné a té samé věci - znásilnění. Hráč si střihne role jak Michaela, tak Eddieho, s nutností si během hry zvolit jedno z hned několika řešení.

Na hře je působivá zejména temná noční "noir" atmosféra a efekty jako je filmové zrnění či tajemná hudební kompozice. Zajímavé je také rozdělení hry na dvě samostatné kapitoly, které jsou si svým pojetím od sebe navzájem odlišné. Dílo Edmund dnes již uznávaného tvůrce Paula Greasleyho je jedním z nejpozoruhodnějších nezávislých projektů, které se otevřeně zabývá fenoménem schizofrenie.

Edmund je hříčka, jejíž dohrání zabere jen pár minut, má však vícero možných zakončení, a tak jsem u ní strávil asi hodinu. Jde o netradiční plošinovku, ve které jsem ovládal panáčka jménem Edmund (zkráceně Eddie) a občas přišla řada také na Michaela.

Pokud jsem vše správně pochopil, je Eddie a Michael ta samá osoba (Michael zastřelí Eddiho a zemře také, přičemž se jeho mrtvola změní právě na Eddiho) a to značně schizofrenní. Mimoto je narušený i jiným směrem (má sklony ke znásilňování), což se projevuje v obou kapitolách.

Chvíli jsem hledal správné klávesy na ovládání hlavního hrdiny, a pak mě pohltila tísnivá noir atmosféra, jíž hra disponuje. Ta ještě umocňuje celkový zážitek a mohu říci, že na Detroit ani Vietnam ještě dlouho nezapomenu.

Pro: dvě hratelné postavy, dvě odlišné kapitoly, noir atmosféra

Proti: krátké, zvláštní ovládání