OK, tohle mě hodně překvapilo. Vůbec nic jsem od této hry vlastně nečekal, ale dostal jsem toho hodně. Mnoho lidí ji popisuje jako Oblivion, kde se místo soubojů malují obrazy. Taky mě takové přirovnání napadlo, během hraní ale člověku dojde, že přece jenom se ty hry od sebe dost liší. Hlavně atmosférou - zatímco v Oblivionu hráč řeší intriky různých skupin, všechno se nese v takovém tajemném duchu a obecně tam jde docela o hodně, v Eastshade je to spíš taková pohoda. Je tam sice i pár vážnějších questů, ale to byla nutnost aby svět nepůsobil až moc dětsky a pohádkově. To je asi moje druhá největší "výtka" této hře. Vzhledem k tomu jak často všechny postavy nadhazují slova jako dobrodružství, je tam dost málo obsahu, který by se tak dal pojmenovat.

Hra samozřejmě není tak komplexní jako Oblivion, ale je daleko komplexnější než by člověk čekal, vzhledem k tomu, že je často zařazována mezi "walking simulátory" (což je sama o sobě dost zneužívaná kategorie, a skutečně pod ni spadá naprosté minimum her).

Největší problém se hrou jsou ale bugy. Nevadí mi věci typu - když venku prší, tak prší i v koutě hospody, nebo že se dá v opakující se konverzaci získat nekonečné množství fast-travel čaje. Vadí mi ale, že hra je tak zahleděna do vlastní pomalosti, že vůbec nebere v potaz, že by hráč mohl využívat herní UI rychle - přestože je velmi svižné a umožňuje to. Velmi rychle jsem například zjistil, že nesmím použít fast-travel hned po namalování obrazu nebo objevení lokace, jinak zůstanu viset na černé obrazovce. Musíte prostě mít tu trpělivost a nechat všechny animace a další číčovinky na obrazovce doběhnout. S tím se asi počítá, ale přece po mě nemůžou autoři chtít, že budu celou dobu chodit pomalu a kochat se přírodou, kterou jsem již desetkrát předtím prošel. V herním menu je sice položka na reportování bugů, ale pochybuji že na to bude ještě někdo reagovat. Většina bugů, které jsem si googlil, je od roku 2019 kdy hra vyšla zmiňována na Steam forech a Redditu.

Ve výsledku to ale nevadí, vždycky jsem nějak bugy obešel a hra šla bez větších problémů dohrát. Jen si nedovedu představit, jak by hru dohrál někdo, na koho je pravděpodobně cílena - velmi casual hráče, kteří možná ani neví, jak vypnout hru, která nereaguje.

Hlavním tahákem jsou ale celkem příjemné rozhovory s obyvateli ostrova, až na pár výjimek dobře namluvených. Co se týče malování obrazů, nemůžete si jen tak malovat co se vám zachce, protože pokud chcete plnit questy, tak většinu nasbíraných materiálů, případně kupovaných pláten, spotřebujete právě na ně. Doporučuji také pravidelně exportovat všechny obrazy, pokud si je chcete ponechat na památku (super funkce ale hrozně low-res), protože jeden z těch otravnějších bugů je, že se často pro quest vybere špatný obraz. Takže ten památeční vám zmizí, a ten hnusné (zdravím KDU-ČSL), který jste narychlo splácali pro prachy, vám zůstane.

Určitě ale hru doporučuju, obzvlášť pokud jako já máte rádi hry, které nejsou moc náročné, ale pořád si zachovávají určitou komplexnost.

Pro: pěkný svět, zajímavé postavy a questy, legální fet, turbo balón, gay medvědi

Proti: velké množství bugů (na přání vyjmenuju)

O téhle hře jsem slyšel, že se člověk jen prochází po krajině a maluje obrazy. A fakt, že to tak je. :) Překvapilo mě ale, že se to vše odehráva na ostrově plném zvířecích postav a že dostáváte úkoly ne nepodobné těm z klasických cRPG, které Vás napříč ostrovem krásně provedou. Najednou jsem tak měl pocit, jako bych hrál například Gothic jen bez bojů a velkého konfliktu. Celý ostrov vypadá moc pěkně, některá zákoutí jsou úplně nádherná a všechny rozhovory jsou takové milé (i když menší konflikty se najdou), že jsem prostě proplouval prostředím a jen se kochal. Malování nemá žádnou specifickou mechaniku, stačí mít prostředky (plátno) a jedním tlačítkem člověk namaluje to, co vidí. Ostatní tady zmiňují bugy, ale já měl nejspíš štěstí, protože jsem na žádný nenarazil. Jedinou výtkou by tak mohlo být, že se zde vlastně nic moc neděje a kromě chození, povídání si a "screenshotování" zde není, co dělat. Ale pro mě to byla příjemná návštěva ostrova, kde nemusím pro jednou řešit jeho zachraňování, ale můžu si jen užívat ty krásné výhledy.

Pro: příjemná atmosféra, milé postavy, několik krásných zákoutí

Proti: je potřeba mít náladu se procházet

Krásná a relaxační výprava na kouzelnym ostrově, kde malujete obrazy a plníte zajímavý úkoly od tamních obyvatel. Jenom škoda bugů, který notně kazí zážitek ze hry.

Pro: atmosféra, originalita, zábavný questy

Proti: bugy, nudný rybaření