Jim je celkem sympatická žížala ve speciálním skafandru, která se vydává osvobodit včelu - princeznu. Během svého dobrodružství narazí na několik dalších živočichů (pes, morče, kráva...). Zároveň navštíví celkem odlišná prostředí. Ocitne se na smetišti, pod vodou, ale i ve vesmíru. Celé dobrodružství doprovází hodně povedený soundtrack.

Hra působí opravdu hodně různorodě, což hratelnosti jenom přispívá. Krom klasických levelů se zúčastníme vesmírných závodů mezi meteority, kde nám je soupeřem vrána (jak jinak než ve skafandru). Další perličkou je bungee jumping, při kterém se snažíme přetrhnout lano dalšímu záporákovi, který se dá popsat jako "zelený sliz". Co se týče některých bossů, tak ani zde originalita nechybí. Kde jinde svedete souboj s popelnicí, pekelnou kočkou a nebo s tlusťochem, co krká směrem k Vám mrtvé ryby?

Přestože od vydání hry uplynulo zhruba 20 let, stále patří ve svém žánru k tomu lepšímu. Grafika je i po tolika letech koukatelná, celé to působí vtipně, akční scény nenudí a do toho hraje již zmíněný kvalitní soundtrack. Obtížnost nepatří mezi ty nejnižší, ani mezi ty nejvyšší, ale to neznamená, že se nemůže objevit nějaké zásekové místo. Na druhou stranu, jestliže se Vám hra dostane celkem rychle pod prsty, tak dohrání zabere jen něco málo přes hodinku.

Pro: humor, soundtrack, grafika, rozdílná prostředí

Proti: slabší závěr

Druhý díl Earthworma Jima jsem obdivoval kdysi v jedné herně ještě v 90. letech a samozřejmě jsem byl nadšen těmi všemi nápady. Samozřejmě jsem potom oba díly několikrát dohrál, ale jednička mi vždycky přišla taková slabší. Chybí tu jakýkoliv příběh včetně intra a outro je no... úsměvné. Na začátku hry totiž odpálíte krávu, která pak putuje v pozadí celou hrou, načež když hrdina objeví obligátní princeznu, kráva na ni spadne a ještě oba spadnou do lávy :D

Grafika je pestrobarevná a neurazí nikoho ani dnes. Samotný žížalák Jim umí střílet ze samopalu, skákat a přitahovat se a také používat své tělo jako bič či vrtulník. Bič se hodí k zachycování na hácích a přehupování propastí. Toť vše. Jsou tu samozřejmě nějaké powerupy jako energie, lepší zbraň (která je většinou k ničemu) a občas neskutečně otravní nepřátelé (například duchové v pekelné úrovni). Potud klasická plošinovka.

Takových klasických kol je tu pár (skládka, peklo, laboratoř, ostnaté finální kolo). Zbytek tvoří právě ty úlety - takže tu máme pasáže bez těla, souboj při bungee-jumpu, bonusové tunelové závody s vránou, což jsou celkem pohodové pasáže. Pak jsou tu ovšem také podvodní tunely, kde musíte používat batyskaf s omezenou zásobou kyslíku a výdrží a tady budete cedit krev a nadávky. Zejména poslední cesta se prostě nedala stihnout, až jsem si musel najít na youtube že mám narazit na tajnou zásobárnu kyslíku.

A ještě je tu pasáž s čoklem, kterého byste nejradši svrhli do nejhlubších propastí Tartaru. Pes je něco jak lemming, jde dopředu a nezajímá ho co ho sežere, nebo kam spadne. Vy mu musíte zbraní čistit cestu a bičem ho motivovat ke skokům, což zejména při hustě rozesetých plošinkách je prakticky nemožné. Navíc jak se mu něco stane, promění se v krvelačnou bestii, vrhne se na vás, ubere vám životy a ještě vrátí o pár obrazovek zpět.

Samostatnou kapitolou je nezabitelný boss, ke kterému je umění se vůbec dostat (zvlášť poslední skok na plošinku kterou nevidíte) a pak na jeho zabití nestačí ani 3000 nábojů. Dohrával jsem to snad na popadesátý.

Zkrátka a dobře Earthworm Jim je sice klasika, ale přehnaně obtížná a oproti dvojice ani zdaleka ne tak ulítlá.

Pro: Grafika, originální kola a nápady.

Proti: Obtížnost