Dune IV

14.05.2004

freeware

Dune IV je freeware titul pocházející z Ukrajiny a jedná se o remake legendární real-time strategie Dune II: Battle for Arrakis. Jedná se již o druhý autorův remake. První remake s názvem Dune III byl kompletně v ruštině, čímž se uzavřel pro většinu hráčů. Dune IV je již v angličtině a obsahuje navíc pár dalších herních inovací. Autor i zde ponechal obsah a náplň hry původní, zaměřil se především na technické nedostatky, kterých bylo v původní Dune 2 hned několik a do hry přidal pár dalších nových nápadů.

Po grafické stránce nás překvapí především nové rozmístění oken a nové rozlišení ve hře, které bylo zvětšeno z původních 320x200 na 640x400. Vylepšeno bylo ovládání myší. Nově využívá i pravé tlačítko k ovládání jednotek, také označování již probíhá klasicky - zarámováním. Lze označit a ovládat až 14 jednotek současně. Částečně byla také vylepšena AI nepřátel, kteří na vás nyní zaútočí z libovolné strany základny. Ve hře nalezneme ještě spoustu dalších novinek, které zpříjemňují hraní. Připravena je spousta nových misí a pekelná obtížnost. Do hry byl přidán i Multiplayer a Editor map.

Zaplať pánbůh zato, že existují fanoušci schopní předělat prastarého zakladatele RTS, do hratelnější a zábavnější verze. Dune II je bezpochyby klasikou, se kterou nejeden hráč strávil desítky hodin. Byl to zakladatel, podle kterého se vyvinula celá řada dalších her. Ovládání, rozlišení, mise, AI nepřátel - to vše již u Dune II nedostačuje. Možný návrat do vylepšené Dune IV. je tak více než vítaný.

Už první verze - "Dune III", která obsahovala celkové vylepšení ovládacích prvků a jednotlivých misí, byla fajn. Bohužel mi poněkud vadilo, že jsem kvůli herním instrukcím a příběhu, musel tahat k počítači ruštinu ovládající rodiče. Dune IV však už tímto nedostatkem netrpěla a nabídla konečně angličtinu (sice není zrovna bezchybná ale lepší než azbuka).

Hlavním plusem celé Dune IV, jsou dvě nové kampaně - jedna za Atreidy, druhá za Fremeny (lid pouště). Kromě původních tří kampaní se tak hra prodlouží minimálně na dalších deset hodin. Na druhou stranu i přes všechny upgrady, novinky hra obsahuje docela dost bugů.

Oproti Dune III se neobjevilo větší množství nových, ovládacích prvků. Ovládání za pomoci levého a pravého tlačítka, lepší přehlednost po celé mapě, označení až 14 jednotek naráz - vše hru vylepšuje a objevilo se již v předchozí verzi.

Nové lepší rozlišení však působí jako dvousečný meč. Všechno to vypadá lépe, všechno je to přehlednější ale už to nemá tu atmosféru původní Duny. AI nepřátel se dost vylepšila, obtížnost se zvedla ale i tak lze časem přijít na jednoduché postupy, kterými nepřátele likvidovat. Čas od času je třeba nějaké kolo opakovat, ale povětšinou lze mise vyhrávat bez problému.

Zkrátka výborná připomínka zakladatele žánru, který má spoustu kladů ale i jisté zápory. 70%

Pro: Zlepšení ovládacích prvků, rozlišení, AI. Více misí a anglická lokalizace

Proti: Místy bugy, některé prvky už nenavozují atmosféru a požitek původní hry.