Doctor Who: The First Adventure

1983

The First Adventure byla první oficiální hra založená na britském kultovním seriálu Pán času. Hráč má v roli titulní postavy Doktora za úkol sesbírat časový klíč a přes několik oblastí ho donést do středu vesmíru, což započne novou éru času - druhý věk.

Jednalo se o celkem čtyři úrovně, každá s vlastní herní náplní převzatou z populárnější hry. První úroveň našla inspiraci v Pac-Manovi (procházíte labyrintem a při sbírání částí časového klíče uhýbáte nepřátelům), druhá ve Froggerovi (začínáte na spodní části obrazovky a přes překážky se posouváte do horní), třetí opisovala od Space Invaders (ze spodní části obrazovky střílíte nahoru na pohybující se nepřátele) a poslední zabrousila dokonce až do teritoria stolních her, konkrétněji k populárním Lodím (skryté lodě nahradili neviditelní mimozemštané). Díky vlastnostem titulní postavy má hráč 15 životů, tzv. regenerací. Na dohrání hry poté dostává 60 minut.

Hře se nedostalo moc pozornosti, částečně za to mohla neoriginalita konceptu, zároveň však můžeme vinit i konkurenční neoficiální hru Doctor Who Adventure prodávanou ilegálně. Tak či tak se kupující o dva roky později dočkali další oficiální hry ze stejného světa na stejné platformě s názvem Doctor Who and the Warlord.

No hrůza. Pokusil jsem se přejít přes očividnou kritiku, že se vlastně nejedná o samostatnou hru, která přináší něco vlastního, ale o kompilaci důležitějších a slavnějších her. Problém je hlavně v tom, že i přesto je to příšerná hra. :D Při předělávání Pac-Mana tvůrcům nedošlo, že neměl rovné stěny a pohyb pouze po dvou osách pro nic za nic, a místo toho udělali rozpixelované kulaté zatáčky a povolili hráči diagonální pohyb, což pochopitelně výústilo v záseky způsobující hlavně v posledním kole prakticky nevyhnutelnou prohru. Jednoduchého Froggera přeměnili ve splašku barev, ve které se nedá vyznat, navíc ji ještě musíte dokončit pětkrát za sebou. Space Invaders je na tom podobně, ty musíte dokončit šestkrát za sebou. No a posledně Lodě nesmyslně překombinovali rozhodnutím, že vám nedají 2D plochu, ale 3D kostku rozloženou ve 2D. Pochopitelně tak na první pohled skoro nikdo neví, co ve hře dělat a než pochopí, umírají a musí znovu opakovat přechozí levely. Všechny levely dohromady váže vágní navázání na Doctora Who, které samo o sobě obsahuje chyby v lore (3 části klíče k času místo 6, 15 životů místo 13). Plus je tu příšerné ovládání, kde místo šipek (které na BBC Micro MĚLI) ovládáte hru klávesami ;´zx. Dneska už je to trochu z ruky a je prakticky nutné si přebindovat ovládání (v registru pomocí různých programů, ve hře to samozřejmě nejde). Když to shrnu, je docela těžké na té hře najít dobré aspekty. Objektivně dobrá není, snaha očividně nebyla a není to zábavné hrát. Snad jen, že se u hraní nejde naštvat, ale "jen" nudit. Ale za to se nechválí.