Doctor Who: Return to Earth

19.11.2010

V březnu roku 2010 bylo společností BBC vydáno prohlášení, že s vydavatelstvím Nintendo podepsali smlouvu na 10 miliónů liber, ve které se zavazují k vydání dvou her ze světa Pána času na platformy Nintendo Wii a Nintendo DS. Hrami se nakonec staly Evacuation Earth a Return to Earth, obě vydané v listopadu téhož roku.

Druhá hra s podtitulem Return to Earth začíná, když Doktor a jeho společnice Amy prozkoumávají planetu Jupiter vysílající zvláštní signál. Na planetě přistanou a naleznou prázdnou vesmírnou stanici. Vše, co na ní zbylo, je umělá inteligence a několik údržbářských robotů. Zatímco prozkoumávají, objeví se na lodi kyberlidé, rasa robotických lidí zbavených všech emocí, a dalekové, úhlavní nepřátelé Doktora. Kyberlidé na planetě chystají jakýsi zákeřný plán a dalekové hledají předmět ve vlastnictví kyberlidí. Ve zmatku je Doktor oddělen od své TARDIS a musí se spoléhat jen na sebe a svou společnici, aby se ze situace dostal.

Ve druhé hře vývojáři zabrousili do žánru 3D adventur s akčními pasážemi a prvky z plošinovek. Herní mechaniky se nejvíce podobají jedné z předchozích her ze světa Pána času, minisérii Doctor Who: The Adventure Games. Hráč volně pobíhá po od sebe oddělených úrovních a jeho cílem je jednoduše dostat se dál. Samotná akce spočívá v používání krystalů několika barev za pomoci sonického šroubováku k boji s nepřáteli. K tomu vám napomáhá okolí a environmentální pasti důmyslně rozmístěné po místnostech (únik plynu z potrubí, kouř z kanalizace...). Hra obsahuje i tiché části, při kterých využíváte plížení, a skákání po plošinách pohybujících se nad propastmi za použití fialově zbarveného krystalu.

Tak tohle už byl vrchol. Chvílemi jsem si připadal jak kdysi u těch nejhorších herních Harry Potterů. Hnusná grafika, debilní nesmyslný k uzoufání nudný gameplay, z prstu vycucaný příběh s úplně totožnou příběhovou kostrou jako minule (Tardis zmizí a celou hru ji hledáme) a hlavně s kreténským ovládáním, které zážitek ještě zhoršuje (a to jsem hrál na klávesnici s myší. kdo hrál na ovladači, musel trpět). Taky mě pomalu začíná štvát, jak do každé Doctor Who hry musí narvat daleky, tady dokonce bez jejich ikonického "Exterminate". Něco zajímavějšího by nebylo? I kdyby se mi zrovna nechtělo vymýšlet nové monstrum, mám jich tolik, po kterých můžu sáhnout, už jen v samotném seriálu. Ale to by vyžadovalo snahu. A DW hry jsou natolik rutinní, že čekat tu jakoukoliv aspiraci na dobrou hru je naprosto zbytečné.
Hráno v Dolphin emulátoru, který svou práci odvedl naprosto perfektně.