Disney's TaleSpin

1991

TurboGrafx-16 verze hry TaleSpin, podle stejnojmenného seriálu u nás známého jako Letohrátky, se na rozdíl od svého příbuzného z konzole NES vydává cestou akční plošinovky a také mění příběhové pozadí. Vše začíný vyprávěním Louieho o ostrově na němž kdysi stálo město ukrývající cenné tajemství, nicméně se po něm slehla zem. Jediná možnost jak jej najít je kamenná mapa, která se však rozbila na čtyři díly a ty jsou neznámo kde. Náš hrdina Balú se tak vydává na dobrodružství najít úlomky kamene a následně nalézt ono město.

Hratelností jde o akční plošinovku kde v celkem čtyřech úrovních čeká spousta nepřátel a nebezpečí včetně boss fightů. Na konci každé úrovně se samozřejmě dostanete k požadovanému úlomku. Jelikož je Balú pilot, tak nesmí chybět ani ikonická letadla, tudíž je ve hře jedna úroveň ve stylu shoot 'em up her a bonus v podobě sbírání bodů, kde za letadlem visí zavěšený Kid a vy jej musíte navádět na co největší počet bodů na mapě. Za postavu Kida si v určitých částech zahrajete i v plošinkových částech.

@Fritol (05.01.2023 10:54): No ne že bych o ní neuvažoval, ale nejdříve bych rád dokončil celou kolekci a třeba mi pak Disney poleze i ušima :-) Každopádně tohle stojí za zahrání víc než NES verze.

• TG16 80
Po nepříliš povedeném stejnojmenném shoot 'em upu pro NES jsem se rozhodl dát šanci téhle plošinovce. A rovnou prozradím že jde o mnohem povedenější záležitost. Na začátku je potřeba ve čtyřech různorodých lokacích najít kousky ztracené mapy a následně dorazit do dávného města. Herně jde o klasickou plošinovku, ale nechybí zde nápady a různorodost. Že je každá úroveň jiná graficky je časté, ale nechybí ani experimentálnější části. Povedený je například pobyt pod vodou s upraveným skákáním nebo na vzducholodi při hře za Kida. Jedna z úrovní je dokonce shoot 'em up, který je ale hratelnější a jednodušší než samostatná hra od Capcomu. Také zbraň je vždy upravena podle lokace, aby tematicky seděla.

Hra je určena pro platformu TurboGrafx-16. Její technické zpracování je trošku slabší než na NESu, ale spíš je to dáno zvláštní barevnou paletou. Jinak kresba jako taková je pěkná. Obtížnost je rozumná, s ukládáním na začátku úrovně jsem hru celkem bez problémů dohrál na pár pokusů. Bossové jsou každý jiný, ale když přijdete na správnou taktiku, tak není problém je překonat. Po každé úrovni následuje minihra, ve které lze získat trochu bodů navíc, ale především další život. Nakonec jsem s hrou velmi spokojen, hraní splnilo svůj účel a opět vylepšilo vzpomínky na Letohrátky.