Mít sílu a penis jako Herkules bylo mým snem od té doby, co se v jeho seriálu poprvé objevila divoká seXena. Když pak později táta přinesl PlayStation a s ním i Herkula, jal jsem se vysvětlovat načtené staré řecké báje a pověsti, pročež jsem dostal facáka, že to nikoho nezajímá. Už to zřejmě bude promlčené pro sociálku.

Příběh je velmi jednoduchý; Moiry předpoví Hádovi, že brzy protne pět planet přímku a tehdy vypustí na svět Titány z jejich vězení v Tartaru a stane se vládcem světa. Vše má ale svůj háček a zde má název Herkules. Sledujeme jeho vzestup na tréninku a jeho cestu za Hádem, na které ho potkají různé překážky, od padajících kamenů, kentaurů nebo krvežíznivých vran. Objeví se zde i ikoničtí bossové jako např. Medusa se zvětšenou štítnou žlázou nebo Hydra, které usekáváte hlavy jako džihádista John bezvěrcům, či rozzlobený minotaur. Proletíte se také na Pegasovi.

Hrát Herkula před téměř dvaceti lety a dnes je mimo zadýchanější grafiky a nostalgie stejné. Občas se nešikovně ovládá a mohl by být delší, ale jinak se jedná o kvalitní zábavnou plošinovku s dobrými nápady a level designem, obzvláště pak vynikající jsou Théby, hudba příjemně dokresluje pohádkovou atmosféru a hledání skrytých písmenek a váz Vás motivuje k opakovanému hraní. Doporučuji.

Pro: Bossové, levely, hudba, Théby, nostalgie

Proti: Místy prkenné ovládání, krátké, grafika

Na začátku v roli Herkula musíte projít tréninkem se kterým vám pomáhá satyr Filoktétés zkráceně Phil. Trénink vás naučí základní ovládání, také vás tu poprvé čeká pasáž (která se později ve hře bude ještě opakovat jen v jiném hávu), kde Herkules běží sám rovně a vy jen ovládáte jeho rychlost a musíte se vyhýbat všemožným překážkám, u toho můžete či nemusíte sbírat bonusy: mince, vázy, herkuládu, figurku Herkula, či písmena. (každý bonus má svůj význam, herkuláda vám doplňuje život, figurka Herkula vám zase zvyšuje celkové zdraví a za čtyři vázy zase dostanete kód daného levelu atd.) Nejhorší na těchto "běžících" levelech je právě ovládaní onoho zrychlovaní či zpomalovaní Herkula a vyhýbání se překážkám. Jinak v dalších levelech, kde za Herkula hrajete již vy, už s ovládáním problém není.

Ve hře také máte k dispozici kromě silných pěstí, kterýma Herkules dokáže rozbít obří sloup také meč, na který můžete získat různé power-upy. Levely jsou vlastně hodně fajn a zábavné, hlavně musím vyzdvihnout level v Thébách, který rozhodně patří k mým nejoblíbenějším levelům v celé hře, díky zábavným ale i otravným místním obyvatelům. Zábavní jsou i bossové ať už jde o Medúsu, Hydru či Minotaura. Ve hře nebude chybět ani level, kde poletíte na Pegasovi. Závěrečná pasáž v podsvětí a závěrečný souboj se mi líbil.

Herkules patří k jedné z mých prvních her, které jsem hrál a dohrál na konzoli PS1. O to víc jsem byl tehdy okouzlen přítomností animovaných pasáží (před/po levelu), které pocházejí z animovaného Disney filmu Herkules, který jsem si tehdy musel ihned po dohrání hry půjčit v místní videopůjčovně. Hra má tři obtížnosti a celkem 10 levelů (do posledních dvou levelu se ale nedostanete, pokud hru hrajete pouze na lehkou obtížnost). Herní doba se pohybuje maximálně kolem 2 hodin, bude hodně záležet na vás, zda budete sbírat předměty nebo hrou jen proběhnete v takovém případě si myslím, že se hra dá dohrát i pod hodinu.

Pro: bossové, levely, animované pasáže z filmu, hudba

Proti: herní doba, občas horší ovládaní