Disciples III: Reincarnation

Disciples: Rebirth

19.10.2012

Disciples III: Reincarnation je rozšířenou a upravenou kompilací Disciples III: Renaissance a Disciples III: Resurrection. Došlo k vylepšení umělé inteligence, iniciativy, vyváženosti, přehlednosti rozhraní jednotek, inventáře, stromů dovedností hrdinů a magické knihy. A ve vylepšeném editoru je možné vytvářet i vlastní kampaně. Také bylo zmenšeno bojiště a na mapách odstraněny koridorové oblasti. Pomocí lodní dopravy je možno cestovat po vodě, či dokonce svádět říční a námořní bitvy. Přibylo mnoho nových questů (na dvojnásobek původního počtu), 40 skillů, 20 run, 12 neutrálních jednotek, nová kouzla, vodní stavby a další multiplayerové mapy.

Dohromady tak hra sestává ze čtyř ras (lidé, démoni, elfové, nemrtví) o čtyřech kampaních. Ty jsou rozděleny na kapitoly a odehrávají se na různorodých mapách.

Celkově se tak Disciples III: Reincarnation svojí hratelností blíží druhému dílu Disciples.

Pokud mám tohle, tak předpokládám, že nemá moc cenu si shánět předchozí 2 díly Disciples III? Nebo tu něco chybí?

Při hodnocení Disciples: Reincarnation je třeba přihlédnout k tomu, vůči čemu to člověk hodnotí. A že možností není málo - Disciples II, dřívější verze Disciples III, série HoMaM, nebo může člověk hru brát samu o sobě.

Ve všech srovnáních přitom Reincarnation dopadá více či méně dobře. Oproti dřívějším verzím D3 je tu méně chyb, i když se pořád nějaké najdou, přibyla kampaň za Undead Hordes, mnoho menších změn k lepšímu, které ze hry dělají vyváženější a příjemnější zážitek. Ještě by to chtělo dořešit ty zbývající chybky (hlavně v nové kampani jich je dost).

Oproti Disciples II je srovnání složitější, protože jsou hry hodně rozdílné, ale v zásadě je toho jen málo, co by mi v D3 oproti D2 chybělo. Naproti tomu mi teď při hraní D2 chybí některé věci z D3. Bojový systém (o který jde ve hře především) je v D3 mnohem propracovanější, což dělá bitvy zajímavějšími. Jen škoda, že už ve hře nejsou Mountain Clans, ti by si zasloužili taky zařadit.

Oproti sérii HoMaM podle mě dost záleží na osobních preferencích. Za mě je první místo dělené mezi Reincarnation a HoMaM 3. Přitom na HoMaM se mi zdá lepší zejména technická stránka a také rozrůzněnost kampaní, zatímco v Disciples mám radši systém zlepšujících se jednotek než hromadění armád.

Sama o sobě pak hra stojí za zahrání, i když na dnešní dobu je příliš velké procento času strávené čekáním (všelijaké načítání - někdy trvá déle načtení bojiště než boj samotný, než zahraje soupeř, atd.) a je tam ještě pořád pár chyb. Po příběhové stránce je poměrně zajímavá, najde se pár zvratů a i nová kampaň se povedla. Obzvlášť se mi líbila atmosféra hudby při hře za Undead Hordes.s

Pro: bojový systém, příběh, kampaň

Proti: chyby, dlouhé načítání a všelijaké čekání, chybí Mountain Clans