Všichni to už tady tak nějak napsali, ale stejně se neubráním trochu se vykadit. Takže ve zkratce. Příběh je ok. Těžkej průměr, který je na Deus ex asi trochu málo. Ne že by naprosto urážel, ale chybí tomu drive. Navíc to skončí tak rychle, jak se to rozjede. Jakoby dostala hlavní dějová linka málo prostoru pro rozvoj. Trochu smutné na Deus ex.
Herní mechaniky jsou v podstatě stejné, jako u dílu předchozího, takže nic moc nepřekvapí. Slušný nápad s přehříváním systémů, který tak nějak nedostál svému potenciálu, jelikož ho budete nuceni použít asi jen jednou. Schopnosti jsou bezvýznamné až na hackování (jak je tak trochu zvykem). Mikrotransakce snadno přehlédnete, protože NPC se nechají okrádat doslova před nosem. Vrchol byl, když jsem dvou posedávajícím augům šlohnul lahváče a nehnuli ani brvou. No jo, Praha. A když jsme u té Prahy...
To prostě není Praha. Fakt ne. Snažil jsem se, ale je to jen fiktivní futuristické město s nádechem české architektury. A co se týče jejich obyvatel, tak je to ještě legračnější. Perličky jako VáKlav jsem ještě docela překousl, ale intenzivní ruský akcent ne. Asi si vývojáři myslí, že prožijeme znovu invazi z Ruska a budeme nuceni mluvit pouze ruským jazykem.
Mohlo to dopadnout o moc lépe, ale stále je to Deus ex. Spousta (jasně vyznačených) cest, zajímavý děj, augmentace a konspirace. Na prdel si z toho ale po Human revolution určitě nesednete.
Adam Jensen se o to sice neprosil, ale vrací se v pokračování skvělého Human Revolution, aby opět bojoval proti iluminátům prolízáním větracích šachet a čtením cizích mailů. Příběh se točí kolem rozdělené společnosti, vznikajících teroristických organizací a jak jsou všichni děsně neschopní, protože jenom Adam s tím může něco dělat. Samotný příběh by mi zas až tak nevadil, konspirace a dvojití agenti umí být když nic jiného aspoň zábavní, ale bohužel mi všechny postavy krom jedné světlé výjimky zato včetně super-tvrďáckého hlavního protagonisty přišly děsně šablonovité a nezajímavé, takže jsem si je moc neužíval. Co jsem si ale užíval, jsou systémy ve hře, jelikož design úrovní a prostředí vybízí k nekonečnému prolízání všeho možného a objevování, což mě prostě baví. Plížení a omračování stráží funguje dobře, až si člověk říká, na co má všechny ty vylepšení zbraní (páč zabíjet se mi nikoho v rámci roleplaye nechtělo). Stejně tak mě moc bavily "rozhovorové boss-fighty", kdy se Adam snaží někoho přesvědčit a využívá k tomu psychologický profil druhé strany (navíc pak tyto rozhovory zůstávají z pohledu Adama a nepřepínají se na toporné opakující se animace během všech ostatních rozhovorů). Co se prostředí pseudoPrahy týká, vlastně mě to trochu otravovalo. Celé mi to přišlo vystavěné na předsudcích o tom, jaké to "nejspíš" je ve městě ve střední (a pro autory možná i východní) Evropě, něž jakkoliv autentické.

Pro: design úrovní a s ním spojené prolézání prostředí, stealth, rozhovorové "boss fighty"

Proti: nudné a šablonovité postavy, pseudo-na-předsudcích-založené prostředí Prahy

No hra mě ze začátku moc nebavila, ale asi po dvou hodinách kdy jsem chodil po Praze a plnil všechny vedlejší úkoly tak jsem se do hry zažral. Jako první příběh, který ne tak trochu klišé ale mě bavil pak tu je prostředí Prahy které je dokonale udělaná až na to že ty nápisy jsou které, jsou asi z nějakého internetového překladače tak jinak super někteří kolem jdoucí mluví česky a to je super. Jako další tu je grafika, která ne překrásná ale ta optimalizace mohla být lepší, ale není to tak strašné. RPG prvky tu opět fungují, jak mají a augmentace je tu dost. Také se mi líbí, že se hra stejně jako její předchůdce dá dohrát tak že nikoho nezabijete během celé hry já to v nějakých pasáží zkoušel ale, když mi to nevyšlo tak přišly ke slovu pistole. Jak už jsem řekl tak české nápisy nejsou dokonalé a mimika obličeje vedlejších postav na takto velkou hru prostě mohly být lepší. Jinak je to výborná hra po všech stránkách, která určitě zabaví fanoušky RPG mě rozhodně bavila 95%.

Pro: Příběh, grafika, prostředí, vedlejší úkoly, prozkoumávaní prostředí, vylepšování postavy a zbraní, dabing hlavní postav i vedlejších, stealth a akce.

Proti: Optimalizace, mimika některých postav.

Nezklamalo, ale ani nicim neprekvapilo. Deus Ex je pro me trochu srdcovka a stejne jako Human Revolution, i Mankind Divided mi dalo presne to, co od Deus Ex cekam.

Nicmene u ctvrteho dilu serie a zvlast v dnesni dobe, kdy kvalitnich her plnych vypraveni a volby ruznych pristupu vychazi oproti roku 2000 pomerne dost, by samozrejme neskodilo prijit s nejakou herni inovaci a propracovanejsim scenarem.

Konec byl velkym zklamanim a prisel moc brzy, ale to uz je u DX take celkem zvykem.

Pro: ma vse, co ma DX mit

Proti: serii nijak neinovuje, scenar je predvidatelny