DERE EVIL .EXE

DERE EVIL EXE: Meta Horror Pixel Platformer

29.05.2018
04.07.2018

Retro plošinovka s prvky hororu a metafikce, v níž se ocitnete v kůži němého hrdiny Knightlyho, který musí skákat, utíkat a využívat svého prostředí, aby přežil cestu svým pixelartovým světem. Ten totiž ve svých ve surrealistických strukturách a hranatých kopcích ukrývá nebezpečná stvoření, známá jako "korupce", která na sebe berou vzhled největších obav svého tvůrce, či v tomto případě své strašidelné tvůrkyně. Ta se skrývá neznámo kde a sleduje svou oběť padat hlouběji a hlouběji do svých pastí.

Hrála jsem na mobilu.
Z očekávaného hodinového hraní se vyklubaly snad necelé tři hodiny potom, co jsem zjistila, že platformovky nejsou tak lehké, jak se zdají. I když jsem ale v pozdější části hry mezi každým checkpointem potřebovala minimálně dvacet pokusů, stejně jsem si hru úžasně užila a při jejím hraním jsem se bavila, jako už dlouho ne.
Snad nejdůležitějším aspektem celé hry je příběh, který je velmi promyšlený a musí zaujmout každého. Skrze texty na vás mluví Dev (developer=tvůrce) a skrze audio A.I.D.E (artificiall inteligence for dere exe). V pozdější fázi hry na Vás mluví i korupce jménem Yanna a v té době už je vše pěkně zamotané a je jen na Vás, komu budete věřit a pro koho budete hrát. Ze začátku tedy hrajete moc pěkně vytvořenou oddechovou skákačku, která se ale později úplně plynně změní v děsivý zážitek, který jen tak nezapomenete, jaký dojem na Vás zanechá.
Ovládání pomocí tří tlačítek (chůze dopředu, zpět a skok) je jednoduché, pohodlné a velmi dobře zpracované. Nikdy se mi nestalo, že by se charakter někde seknul nebo se stalo něco, co bych nechtěla.
Hudební doprovod je jako u většiny pixelovek jednoduchý a moc pěkný. Nijak Vás nevytrhává ze hry, naopak příjemně doplňuje atmosféru, která je u hry, co se tváří hlavně jako platformovka, až nečekaně dobrá.
Grafika je příjemná pro oko nejenom v pixelové části hry, ale také i v designu "anime postav".
Když tedy zvážím vše, hrála jsem krátkou ale skvělou hru, která se mi líbila ve všech ohledech a v podstatě jsem na ní nenašla chybu. I po pár dnech dohrání stále vzpomínám na to překonávání různých překážek a chci hrát znovu.

Pro: Audio, skvělý neobvyklý příběh, zajímavý level design, hratelnost

Proti: Některé pasáže chtějí hodně pokusů (snad i štěstí), na což ne každý má trpělivost, pouze angličtina