Deluxe Ski Jump 2

2001

freeware (dříve placená hra)

Jak už název napovídá, Deluxe Ski Jump 2 je simulace skoků na lyžích. I když je hra v jednoduché 3D grafice, využívá pouze náhled z boku. Hráč zde má jednoduchý úkol, pouze pomocí myši se co nejlépe odrazit na konci můstku, co nejlépe vyvažovat při plachtění vzduchem a samozřejmě v pořádku přistát, ideálně do telemarku. Skáče se na 32 můstcích (jeden je i v ČR). Soupeří se nejen s proměnlivým větrem, ale hlavně s až 15 dalšími závodníky (kamarádi či AI). Také je možnost hrát na čtyřčlenná družstva.

Pro nejsoutěživější hráče je na internetu tabulka nejlepších výkonů.

Mě strašně chytla prakticky totožná hra, jen starší a tedy čistě 2D, SJ3.
Souhlasím, že to zabaví lépe než kdejaká hra za miliony dolarů.
Navíc je dost těžká, takže jedno dohrání nestačí. Ani po dvou desítkách odskákaných šampionátů není samozřejmé, že vyhrajte celý turnaj.
A je také zábava číst dnes jména skokanů, jak skákali tenkrát.

Tahle hra mi zde opravdu chyběla, je to jedna z nejzábavnějších her, co jsem kdy hrál a jediné co mi brání dát jí plné hodnocení je to, že se jedná spíše o takovou hříčku.

Pamatuji si, že ve své době ji měl v počítači každý a hráli jsme a hráli, v multiplayeru na jednom počítači je to vynikající zábava. Opět jedna z her, která hratelností a zábavností nakopává prdel AAA titulům, protože jsme tomu vždy dali přednost před nějakou tou "placenou hrou". A taky opět hra, která dokazuje, že i bez milónů peněz na vývoj, se dá udělat hra, která je lepší, než leckteré tituly, které ty peníze na vývoj mají.

Další parádní věcí je, že můžete nahrávat záznamy skoků. U těch se můžete i zasmát, protože můžete skočit třeba hodně pozdě, hodně brzo, nebo vůbec a sledovat, kterak si krásně rozbijete ústa:) Dobré je také to, že můžete přepisovat jména skokanů, takže můžete skákat za sebe, či si do popisky napsat aktuální borce z mistrovství světa. Já jsem si jména vymýšlel, takže tam byl Arne Jelenen,či Jevgenij Stokurev.

"Fyzika" skokana je skvělá, není to totiž jen o správném načasování odrazu a dopadu, ale i o držení správné pozice ve vzduchu. Připočítejte k tomu hodně můstků (třeba Slovensko bylo hrozné, dopadová dráha měla malý sklon, skočit tam hodně chtělo trénink), je to prostě pecka.

Jo a teď jsem si vzpomenul (editoval jsem), že jsme hráli i na to, kdo skočí nejmíň. To bylo celkem umění, člověk musel vychytat odraz natolik brzo, aby dopadl těsně pod můstek (ne na něj, to se nepočítá). "Nejlepší výkon" byl tuším asi pět metrů, to už chtělo hodně cviku:D

Pro: Skvělá zábava, možnost nahrávání záznamů skoků, je to prostě upe uža!

Proti: Ten kdo je závislý na bombastické grafice apod. si nějaké mínusy najde.