Deer Hunter 2005

28.09.2004

Deer Hunter je simulátorem lovu divoké zvěře ve volné přírodě. Lovit lze v lesích v Německu, USA, Austrálii, Kanadě a několika dalších zemí. Pokud by vám to ale nestačilo, existuje možnost použití editoru nebo si z internetu stáhnout již hotové mapy. K lovu je možno použít mnoho druhů zbraní, lákadel, dopravních prostředků. Kromě jelenů, hlavním cílům vaší pozornosti, si můžete zkusit zajít i na lov kachen nebo jiné zvěře. K hraní je potřeba trpělivost a rozvážný pohyb, protože jeleni vám před mušku skákat sami nebudou. Lovu zdar.

Deer Hunter také disponuje multiplayerem až pro 16 hráčů přes internet i po lokální síti.

Před časem jsem si koupil kuši vhodnou pro lov a tak sem si říkal, že tato hra bude ideální pro nácvik případnýho PA lovu. O:-)

Když jsem ignoroval mnou subjektivně nenáviděný country v menu, byl jsem příjemně překvapenej, jak si můžu navolit spousty vychytávek atp. První lov taky nebyl špatnej – pomalý důmyslný pohyb, zpracování směru větru, zvěř se chovala jako zvěř, ptáci cvrlikali, obtížnost ucházející, říkal jsem si - trefa do černýho, super relax! Spletl jsem se však.

Vše, co hra nabízí, na vás vybalí hned na začátku. Nevšiml jsem si, že by při splnění úkolů v dané lokaci přibyly nějaká vylepšení, nebo cokoli. Prostě brzo zjistíte, že nic vás vnitřně nenutí hrát dál a hru "pokořit". Jasně, říkáte si možná – "Chlapče, simulátor není akční arkáda." To si uvědomuju velmi dobře taky, ale přesto i simulátor by měl hráče nějak vhodně motivovat ke splnění dalších levlů, myslím si.

Prostředí je na první pohled krásný (dle roku vydání), ale hrozně mě zklamalo, když jsem posléze zjistil, že les je vysázen v naprosto přesné mřížce – když jdete okolo, dostavuje se stejnej vizuální efekt, jako když jedete autem okolo vysázenýho chmelu. Dohlednost je i na tu dobu velmi žalostná, na simulátor tohoto zaměření bych očekával alespoň 2x tolik!

Co však vnímám jako největší podpásovku je nemístně odfláknutá střelba právě z kuše, na kterou jsem se těšil. (střelbu z ostatních zbraní nemůžu až tak dobře posoudit) Změna záměrné dle vzdálenosti je zde nevyřčené tabu (a jak by se samozřejmě uvedené hodilo, nemusím snad ani psát), z metru kuše střílí asi půl metru NAD záměrnou (!!!), nabít reflexní typ kuše při běhu zde také není žádný problém! Šíp potom balisticky klesá obdobně jako u běžného luku už po cca 20 metrech, nicméně pokud se čistě náhodou trefíte, nezáleží na vzdálenosti a šíp srnu prostě sejme i na konci mapy razance-nerazance. Takovéto zásadní nedostatky simulátoru nepromíjím.

Na chvíli zabaví, potom rychle pryč!
50%

Pro: první lov, první dojem

Proti: pořád stejné, prostředí (mřížka lesa), střelba z kuše! , absence kampaně, celkově odfláknutej simulátor

Zajímavá hra. Pokud budete chtít uspět, zbrklé a "urychlovací" jednání si nechte pro akční střílečky. Zde je váš "nepřítel" plachý, narozdíl od krvelačných němců a jiných roztodivných příšer. Nebude na vás nabýhat v hordách, naopak se rychle ztratí na jiný konec mapy a nastává pomalé hledání těch nejlepších kousků. Výběr zbraní je pěkný, stejně tak jako možná volba nejrůznějšího příslušenství. Množství map a lokací s různým prostředím je příjemnou skutečností, která odsune stereotyp trošku víc do budoucnosti.

Nejlepší okamžik nastává při dobře namířené a smrtící ráně, když kamera sleduje ve zpomaleném záběru kulku, jak míří ke zvířeti a zasazuje mu konečný rozsudek k ztrofejnění.
Ve svém loveckém srubu si kdykoliv můžete prohlédnout ulovené exempláře a zjistit si o něm všelijaké údaje.

Ke hře budete potřebovat hlavně trpělivost a chladnou hlavu. Má své chyby (třeba místy nekonečnou zdlouhavost, ale to jen tento simulátor činí realističtějším), ale i tak se mi líbila a nezbývá mi, než vám ji doporučit. Přinejmenším k vyzkoušení

Pro: Grafika, prostředí, lov

Proti: zdlouhavost