Dark Parables: The Match Girl's Lost Paradise

Dark Parables: The Match Girl's Lost Paradise Collector's Edition

01.11.2018

V pořadí již patnáctá hra ze série Dark Parables. Tentokrát na motivy pohádky Děvčátko se sirkami od Hanse Christiana Andersena. V roli pohádkového detektiva se ocitáme na ostrově v Dánsku, kde zdánlivě bez příčiny vznikají požáry. Ty za sebou ale nezanechávají žádné následky ani oběti. Jediným vodítkem je dívka, která se v blízkosti požárů objevuje.

Hra se jako v předchozích dílech sestavuje z hledání předmětů k odemčení různých schránek, dveří a skrýší v kombinaci s logickými hádankami a hidden object obrazovkami. K dispozici jsou tři standardní úrovně obtížnosti anebo je možnost si nastavit obtížnost na míru. Obtížnost třeba upravuje rychlost nabíjení nápovědy nebo jestli se na mapě bude ukazovat kam se má hráč vydat nebo to. Mimo může hráč nasbírat množství achievementů.

Kromě dívky se sirkami, potkává hráč také jak už je zvykem postavy z minulých dílů Dark Parables, tentokrát třeba prince Juliana z Dark Parables: Jack and the Sky Kingdom.

Hry ze série Dark Parables podle mě patří k těm lepším z HO žánru. Sama si jednou za čas dám takovou hru jako jednohubku a musím říct, že oproti jiným, DP má alespoň nějaký ten srozumitelný příběh, který kromě všeho alespoň jemně navazuje na předchozí. Sama jsem nehrála sérii popořadě, ale člověk nemá problém poznat, ze kterých předchozích příběhů se postavy objevují.

Pohádkový detektiv se opět setkává s překrouceným příběhem, tentokrát s dívkou se zápalkami a magickými plameny. Vyvážení logických hádanek, kombinování předmětů a HO je tak akorát, je tu i pár 'akčnějších soubojů' (toto berte s rezervou, je to stále HO adventura). Právě tyhle souboje, které byli formou jakéhosi logického rychlíku, mě ale těžce nebavily. Naštěstí pokud se člověk skrz nějakou hádanku anebo právě skrz tento souboj nemůže dostat, je možnost je úplně přeskočit. Přeskočila jsem snad právě jen předposlední souboj, ostatní úkoly těžké nebyly, některé jsem vyřešila hned, s některými jsem šachovala trochu déle. Celkově hra trvá zhruba tři hodinky, což je takový optimální čas pro HO. Pokud si člověk chce zahrát hru tohoto žánru, tak Dark Parables je taková záruka toho, že ta hra bude alespoň hezky udělaná.