Není to ani rok, co vyšla poslední verze legendárního českého fotbalového manageru Czech Soccer Manager 2022. Hru jsem si nedávno stáhl, ale poté, co jsem uviděl windowskovský interface, rozhodl jsem se zatím uložit hru k ledu a místo toho se pustit do některého ze starších dílů. Přestože jsem historicky nejvíc času strávil u Czech Soccer Manager 2002 FE , nakonec jsem spustil o rok starší verzi, tedy tu, která byla mým prvním kontaktem s celou CSM sérií.

Hra je 20 let stará, a tak na mne dýchl velký závan nostalgie. V první lize tvrdily muziku Blšany a Drnovice, druhé housle nehrál ani 1. FC Synot, toho času hřištěm na Širůchu ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Ve druhé lize jim zdatně sekundoval Baník Ratíškovice, na Slovensku Inter Bratislava či ŠKP Devín a v Polsku třeba Amica Wronki. Kde že loňské sněhy jsou?

Hra je vytvořena pro rozlišení 800x600, pozadí je laděno do standardní vkusné modré barvy, jak jsou fanoušci série zvyklí. Hra nabízí možnost odehrát 16 sezón ve 14 různých ligách v 10 evropských zemích. Dále hra nabízí vybrané týmy z méně atraktivních soutěží, za které sice nemůžeme hrát, ale můžeme s nimi obchodovat a účastní se evropských pohárů. Pro našince jsou nejzajímavější česká a slovenská liga a to nejen první, ale i druhá nejvyšší soutěž. Moje paměť mne již trochu vysazuje, nicméně tuším, že soupisky jsou opravdu kvalitní. Kromě ligové soutěže je možné účastnit se národního poháru a pro ty nejúspěšnější týmy také Ligy Mistrů či Poháru UEFA, který se v těch letech hrál vyřazovacím způsobem již od prvního kola. Oproti minulému dílu se značně rozšířil počet soutěží, ale na scénáře si museli fanoušci počkat až do dalšího ročníku hry.

Hra se odehrává buďto v textovém módu případně pouze simulací výsledku. Textové komentáře kvůli zdlouhavosti hraní standardně vypínám. Jedno utkání trvá necelou půl minutu, jedna sezóna kolem 40 minut. Není tedy problém i po práci odehrát jednu až dvě sezóny této hry. Po technické stránce je hra dobrá. Utkání jsou doprovázena fotografiemi (i když v tomto ročníku jich v bance ještě nebylo mnoho). Hra neobsahuje zvuky. CSM2001 lze spustit bez problému pod Windows 10, ale při složitějších výpočtech (první kola pohárové Evropy, reprezentace) má hra tendenci tuhnout. Pak je třeba zresetovat počítač. Na jednu stranu je zázrak, že 20 let stará hra lze bez problému spustit, ale pokud si pamatuji, hra tuhla i na tehdejších herních strojích.

Při hraní jsem zvolil standardní začátek - některý z klubů druhé české ligy. Volba tentokrát padla na Ratíškovice, za které jsem tuším nikdy nehrál. Pamětníci si možná vzpomenou na jejich tažení pohárem ČMFS v sezóně 1999/2000, které skončilo až prohraným strahovským finále proti Liberci 1:2. Za Ratíškovice jsem odehrál celých 16 sezón. Za tu dobu jsem s týmem třikrát postoupil do první ligy (z toho jednou z prvního místa), dvakrát sestoupil a když mi hrozil třetí sestup, dvakrát jsem loadoval 30. kolo sezóny, než jsem se zachránil. Nikdy dříve ani potom jsem tentokrát load při prohře nepoužil. Během hraní jsem osm sezón bojoval v druhé lize a osm sezón v první. Dvakrát jsem vyhrál národní pohár (finále proti Teplicím a Synotu) a v první lize bral jedno stříbro a jeden bronz. V poháru UEFA jsem dvakrát vypadl ve druhém kole. Při první účasti jsem po venkovní prohře uhrál před 54.500 diváky remízu 2:2 proti Celticu Glasgow, v následujícím roce jsem před 55.000 diváky po heroickém výkonu porazil Chelsea 1:0. Venku jsem podlehl stejným výsledkem a nakonec vypadl na penalty. Nutno ještě dodat, že reálně mají Ratíškovice 4.015 obyvatel a celý okres Hodonín potom cca 150 tisíc hlav.

Série CSM zazářila na českém herním nebi jasem komety, to vše za nulovou maloobchodní cenu (freeware). Přestože hra oproti k dokonalosti vyvedenému ročníku 2002 trpěla ještě porodními bolestmi (zamrzání, při dojednávání smlouvy s hráči se na liště nenabízí hráčem požadovaná částka apod.), hra rozhodně není ani dnes špatnou volbou. Umožní nám vrátit se do dob, kdy Sparta válcovala ligu, Slavia neměla stadion, Baník hrál na Bazalech a vesnické kluby ještě neřekly své poslední slovo v profesionálním fotbale.

Pro: Kvalitní soupisky 14 soutěží v 10 zemích, hra lze bez problému spustit pod Windows 10, hra je zdarma, ideální pro fotbalové historiky.

Proti: Bez hudby a zvuků, zamrzání při složitějších výpočtech, příliš velká výhoda domácího prostředí.