Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cydonia: Mars - The First Manned Mission

Lightbringer: The Next Giant Leap for Mankind

65
1 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 3D adventura *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
13.10.1999 PC
Vývojáři:
Aneiva Interactive
V ne zas tak vzdálené budoucnosti je na tom ekosystém planety Země tak špatně, že si musí lidstvo najít jiné místo k životu, jinak se stane samo vyhynulým druhem.

Proto je na Mars vyslán modul s prvními kolonisty, kteří mají připravit půdu pro ostatní. Jedná se tedy o velmi důležitou misi, jejíž úspěch je pro lidstvo zásadní. Štěstí ale astronautům nepřeje hned od začátku a modul Prometheus havaruje na povrchu rudé planety takovým způsobem, že je zcela zničen a hlavní hrdina a posádka jsou rádi, že vůbec vyváznou živí.

Hráč musí řešit kudy dál a jiné puzzly, aby byl jeho postup hrou úspěšný. První z nich jsou jednoduché, jde o například o samotné vyváznutí z havarovaného modulu a záchranu kolegů z jeho vraku, který posléze začne hořet. Puzzly jsou pak v průběhu hraní samozřejmě těžší a těžší a některé z nich i na čas.

Hráč poté dostává od svého nadřízeného úkol, aby prozkoumal okolí. A tak brzy zjistí, že Mars není tak mrtvý, jak se zdál z Hubbleova teleskopu. Záhy totiž objevuje zbytky vyspělé mimozemské civilizace, což s sebou přináší nové výzvy, i nebezpečí. Region Mensae, kam s modulem první kolonisté dopadli, má několik oblastí, kam se hráč musí vydat, konkrétně Tholus, Pentapyramid a Face on Mars. Tato místa jsou inspirována skutečnými oblastmi, které byly nalezeny a zmapovány astronomy, zkoumajícími planetu Mars.

Cydonia je adventura, podobně jako ty známější od Crya, provedená v předpočítané 3D grafice. Hraje se ve first person módu s 3rd person cutscénami. I kvůli těmto cutscénám vyšel originální release hry na 5 CD.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 65
Cydonia (tahle Cydonia) je oblast Marsu, ve které se vyskytuje útvar známý jako "tvář na Marsu". Hru jsem nicméně sehnal pod pozdějším názvem Lightbringer. Těšil jsem se na ni hodně (dobývání vesmíru, či alespoň pokus o přežití v něm, pro to mám velkou slabost) a samotný začátek v pozemské lodi byl nářez, který mi chvilemi připomněl neprávem pozapomenutou Argo Adventure. V lodi se mimo jiné vyskytuje jediný časově omezený puzzle hry.

Velká škoda, že se autorům tu vysoce položenou laťku nepodařilo už v následujících fázích překonat. Na Marsu se prostřednictvím vznášedla pohybujete po třech lokacích, nejprve je zapotřebí probudit k životu jistou entitu (příšerné puzzle s náhodně blikajícími sekvencemi tří různých barev, z nichž některé od sebe nejdou odlišit (byla to oranžová, nebo červená? Modrá, nebo fialová?), barvy pak přeložit do mimozemského jazyka (překlady barev se generují náhodně, tady vám návod nepomůže) a pak každou barvu naťukat na mimozemské, do kruhu či spirály nadesignované klávesnice. Tohle puzzle je tak příšerné, že na ně byl vydán oficiální patch!

Následující puzzly už většinou tak složité nejsou, spíš jen otravné a pracné, vyžadující často větší množství fragmentů či předmětů. Popravdě mě vyloženě potěšil pouze zvukový doprovod jednotlivých puzzlů (nemyslím hudbu, spíš jen zvukový design puzzlů (i když právě na zvucích stojící "velrybí puzzle" na mém počítači vůbec nechtěl fungovat - pokud máte počítat počet jednotlivých tónů, nepotěší, když jich blíže neznámý počet zanikne ve škrčení).

Vizuálně bohužel hra hodně zestárla (a to jsem hrál dvd release), hudba po nějaké době začala být celkem otravná a pokud kvůli každému druhému puzzlu musíte zapojovat zabudovaný překladač a znak po znaku naklikávat celé věty v mimozemském jazyce, velice rychle se to přejí.

Nakonec jsem si nechal práci s inventářem, protože to je celkem zvěrstvo: nejprve pravým tlačítkem zapauzujete hru, v horní části vyjedou jednotlivá tlačítka menu, v dolní pak zabalený inventář. Kliknete na inventář, rozbalí se. Kliknete na předmět, pak musíte do horního okraje obrazovky na funkci Použít. Teprve pak máte předmět nakliklý a můžete jej použít na obrazovce. Aby nebyla nuda, čas od času se pak hra na několik vteřin zasekne a nemůžete dělat vůbec nic... Když pak musíte z inventáře brát třináct či šestnáct předmětů, nemůžete se divit, když budu takové puzzly velmi mírně řečeno označovat za "pracné"...

Každopádně mi hra jela jinak bez technických obtíží nativně na Win10 (jako administrátor,jinak se ani nechtěla nainstalovat) a kromě toho sekání mi hra spadla všehovšudy jednou...

Ještě bych se mohl zmínit o tom, že hra má...ehm... více... ehm konců, ale když už jednou člověk na Marsu je, tak má koukat, aby byl, aby ho terraformoval a aby taky zachránil zbylé členy posádky, to by jinak ani nemělo cenu:-)
+10