CueClub

2000

Cue Club je simulací kulečníkových her (UK 8 Ball, US 8 Ball, 9 Ball, Snooker, Mini-Snooker, Killer, Speed Pool) se zajímavou možností virtuálního chatu s počítačem řízenými protivníky, který simuluje chat se skutečnými hráči v online hrách.

Hra byla v době vydání vřele přijata recenzenty pro svou hratelnost, slušnou grafiku a zvuky. Ve hře sledujete seshora kulečníkový stůl, křídujete tágo, myší jej ovládáte, volíte směr, razanci úderu, faleš a hrajete šťouch. Lze hrát proti počítačem řízeným protivníkům nebo proti spoluhráči na jednom PC v módech trénink, slam a turnaj. Stoly, tága, místnosti, koule - to vše lze customizovat. Hra obsahuje i Síň slávy.

Cue Club vyšel v několika vydáních pod obměňujícími se názvy, např. CueClub, CueClub: Snooker & Pool, International CueClub nebo CueClub: Pool & Snooker. Aktuální verzí hry je CueClub V1.64.

Kdysi dávno, když byly počítače pomalejší, tráva zelenější a kulečníkové hry neměly guidelines, takže se nehrály tak jednoduše... kde se vzal, tu se vzal, CueClub. A já u něj strávil desítky hodin. Proč? Protože byl jiný.

Skoro to až svádí k tvrzení, že hra měla být původně online. Na začátku si vytvoříte svůj profil, který jde detailností až do vod seznamek :-) Stejně tak bohaté jsou možnosti nastavení. Od podstatných věcí (obtížnost, počet her v jednotlivých zápasech, odrazivost mantinelů, nastavení pravidel), přes ty méně podstatné (výběr tága nebo koulí - postupně si odemykáte, vzhled stolu) až k těm úplně nepodstatným - problikávání světel a laserů nebo hustota kouře nad stolem - také jsem tehdy (samozřejmě, když byli rodiče v luftě) k dotvoření dokonalé atmosféry u hraní pálil jednu od druhé :-))) Já bejval hrozný prase...ale to jsou ty prkotinky, které hru v mých očích vylepšují a navozují dojem, že opravdu hrajete v nějakém kulečníkovém doupěti.

Můžeme si zahrát klasický 8-ball v EU nebo US variantě, 9-ball, Snooker (včetně varianty s menším počtem červených koulí), zábavný Killer, kdy nepotopení koule znamená ztrátu "života" a Speed Ball, kde je úkolem stůl vyčistit co nejrychleji. A poslední blbůstkou je prohánění koulí po stole (sakra, to zní divně) s bílou koulí v ruce.

Kromě turnajů v jednotlivých klubech se v menu ještě objevuje položka Virtual Chat Rooms a to jsem už tehdy považoval za geniální nápad. Hra totiž simuluje online prostředí, kdy si vlezete do místnosti, kde spolu "komunikují" vaši virtuální soupeři a stejně tak se s nimi můžete "bavit" i vy. Můžete je pozdravit, urazit, bavit se jen tak nebo je vyzvat ke hře. Ze začátku se dostanete jen do jedné, ale postupem času, v závislosti na úspěšnosti se místností otevře více. Funguje to stejně jako u turnajů.

Už bych se konečně mohl dostat k tomu, jak se to hraje. No jako kulečník :-) Stůl je vidět celý z vrchního pohledu, fyzika je velmi slušná, koule se odrážejí tak, jak by se odrážely v reálu. Lze samozřejmě nastavit sílu šťouchu, rotaci nebo nakřídovat tágo (spíš pro efekt). Díky absenci nápovědy, kam se koule odrazí, je hraní docela výzva a rozhodně to chce dost tréninku na výhru v prvním turnaji. Jediná vada (ale pro mě dost otravná) je, že po každém šťouchu se jeho nastavení resetuje a vy tak musíte nastavovat vše znovu. jasně, každá koule se hraje jinak, ale minimálně síla by zpět na default skákat nemusela. Zdržuje to.

Každopádně výborná kulečníková hra, ke které se rád vracím. Abych po půl hodině hraní zjistil, jaký jsem dřevo a jak jsem to celé zapomněl hrát :-)

Pro: Celková prezentace, detaily, virtuální chaty

Proti: reset nastavení šťouchu

Kulečníková arkáda. Existuje takový žánr? Jestli ne, tak tahle hra ho definuje přesně. Nic moc těžkého a skvělá zábava. Povedený byl chat, ve kterém si psali hráči ovládání počítačem. Taková blbůstka, ale nikde jinde jsem to neviděl. Hra nabízí celou řadu módů z nichž asi nejzábavnější byl snooker. NPC jste mohli vyzvat ke hře, nebo oni mohli vyzvat vás. Když jste byli dobří, mohli jste hrát s bossem o vstup do další "místnosti". Hra obsahovala i nějaký systém trofejí, které jste si mohli prohlédnout v galerii.

Pro: Zábavné, jednoduché, přehledné.

Proti: Asi nic.