Ten závěr hry nebyl mimo, popíši níže ve spoileru. Tahle hra je spíše pozoruhodná, než že by šlo o nějakou mega pecku. Z počátečního nadšení jsem cvičně nastřelil hodnocení na 85%, postupem hrou však nadšeni a hodnocení klesalo, až se na závěr ustálilo na 70%. Hra má spoustu skvělých nápadů, nicméně základ je obšlehnutý z Poirota od Aghathy Christie z knižní a filmové branže, z té herní je to částečně vykradená Laura Bow 1 a rozhovorový systém hry značně připomínal Mean Streets. Nicméně grafika a zvolené prostředí na lodi je velmi působivé.

Bohužel je tu pár věcí, které z toho po čase udělají ne moc zábavnou záležitost.
1. Vyslechnutá témata se barevně neodlišují a tak se člověk pro jistotu kolikrát zeptá na něco znovu a jak se témata rozšíří, začne to být nuda.
2. I když se člověku dostane stejné odpovědi, stalo se mi ke konci, že jsem se znovu zeptat na něco musel, jinak se neposunul děj. Nevím, proč tomu tak bylo. Kdybych si bokem zapisoval, na co jsem se už ptal, nikdy by mě nenapadlo se ptát znovu a tak bych se nepohnul.
3. Zhruba někde v polovině začne to věčné kolování mezi 5 - 8 postavami a doptávání se jich na další témata, docela nudit.

Ačkoliv se příběh může ke konci jevit až příliš krkolomný, není úplně tak mimozní, jak zmiňoval tady v diskusi níže aDOSt. Vrah šel odhalit snadno, prozradilo jej definitivně ukryté video na pásce s hereckou show. K tomu se mi povedlo dospět samotnému. K celkovému pochopení bylo nutno se soustředit na nalezené dokumenty (dopisy, a hlavně fotky a ten film).

Co se týče těch vztahů, tak:
1. vrah, herec Dimitri, měl románek s Mercedes, s kterou se seznámil na jedné ze svých show. Byla to žena pravého Niclose, mimochodem milionáře, s oběma byl společně na jednom záběru filmu z jeho představení a pozoruhodná byla podoba obou mužů, tedy herce Dimitrije s Niclosem. Mercedes zjevně přitahovaly podobné typy.

2. Herec Dimitri a do něj zamilovaná Mercedes, se dohodli, že se Niclose zbaví, a tak po dohodě s ní zabil Niclose, bylo to před 17 lety. Podoba s Niclosem mu zajistila možnost se vydávat po menší změně image (knír, ofinka) za Niclose samotného a nikdo nic, včetně zbytku rodiny, nepoznal. 5 letá dcera pravého Niclose už vůbec ne.

3. Vzhledem k příbuzenským vztahům pravého Niclose s tetičkou Agnes byl její utajený syn díky rodinným genům opět velmi podobný pravému Niclosovi a tak i falešnému Niclosovi, viz scénka, kdy si přišel syn Agnes vyslechnou po její smrti závěť k notáři, kde už seděl falešný Niclos s novou ženou Rebecou (Mercedes se zbavil autonehodou, protože odhalil, že měla kromě něj dalšího milence) a doufali, že jim Agnes (kterou mimochodem otrávil) odkázala jmění, jenže jej celé odkázala utajenému synovi. a tak bylo třeba se jej nějak zbavit (pozvánka na rodinnou párty na lodi a následná vražda).

4. Podobu syna Agnes s Niclosem (Dimitrijem) sice ještě detektiv nemohl znát, protože to byla informace jen z vyprávění, byť pro hráče vizuální, ale nakonec tu podobu utajeného syna Agnes mohl pak poznat z fotky na obálce s penězi pro nájemného vraha, kterého si na něj objednal falešný Niclos (Dimitri) .

5. Na lodi si pak zdatný herec Dimitri (falešný Niclos), opět poupravil image, oholil knír, ostříhal ofinku a i hlavu oholil až na pleš, aby se synovi Agnes podobal a nechal zinscenovat svou vraždu coby Niclose (toho falešného, pravý byl již 17 let mrtvý). Takže ani Rebeca po zběžném setkání s ním v něm nepoznala tutéž osobu, jakou byl Dimitri (falešný Niclos), její manžel, přesto jej nedokázala z nějakého důvodu tváří v tvář zastřelit.

6. A co se týče nalezeného granátu a mafie na lodi, tak tam bylo spolčení jednak z finančních důvodů, Dimitriji došly Niclosovy milióny a loď, na kterou dimitri coby falešný Niclos všechny pozval, patřila mafii, pašovali pomocí ní zbraně a u mafióza si taky falešný Niclos objednal tu vraždu syna Agnes.

7. A k tomu heslu Incal ke knihovně, taky jsem teda sám nepřišel na to, kde jej vzít, ono je totiž chytře schované v té poslední knize do skládanky, která byla v kapitánově kajutě. Chtělo ji to jen prozkoumat a ne hned s ní pelášit do té knihovny :-)
@aDOSt (12.07.2022 07:57): Tak pořád lepší, než kdyby bylo vyšetřování jedna do nebe volající blbost za druhou, a konec by byl fádně předvídatelný. Jestli hra měla alespoň trochu komický nádech, tak se takový twist snese. Jestli tváří seriózně a osudově, tak je to úlet.
Kdyby náhodou někoho zajímalo, proč mě závěr tak naštval, tak vám ho tady vyslepičím:

V závěru se dozvíte, že pachatelem je herec, který skutečného milionáře zavraždil už před 20 lety a pak se za něj úspěšně vydával, čehož si nevšimnul nikdo z milionářovi rodiny ani z jeho okolí. Když pak po dvaceti letech veškerý majetek rozfofroval, začal se "starat" o starou a bohatou tetičku. Ta díky jeho péči po půl roce umírá, ale na smrtelné posteli neodkáže majetek jemu, ale svému synovi, o kterém do té doby nikdo nevěděl. Milionář ho tedy vyhledá a pozve ho na plavbu lodí, kde ho ihned po nalodění zavraždí. (To je právě ta mrtvola, nad kterou se váš detektiv v úvodu sklání). Pak předstírá svou vlastní smrt a začne se za zavražděného dědice vydávat. A ačkoliv si pouze oholil tenký knírek pod nosem, nikdo na lodi na to nepřijde. A to mezi ostatními pasažéry nalezneme jeho manželku, dceru, jejího snoubence, rodinného advokáta nebo rodinného kněze. No uznejte sami, že tohle je vážně debilní.