CrimeCraft

CrimeCraft: GangWars, CrimeCraft: Bleedout

25.08.2009

free to play (dříve placená hra)

CrimeCraft se točí kolem války gangů, přičemž kombinuje elementy RPG společně s MMO prostředím. CrimeCraft je velmi podobný Team Fortress 2, tedy instanční střílečka. Zásadní rozdíly jsou v tom, že jde o TPS a hráč může kromě připravených tříd postav hrát za plně customizovanou postavu, pro kterou si může vyrábět vybavení. Toto craftování a vylepšování s postupným levelováním je RPG prvek hry.

Pokud není hráč v bitvě, pohybuje se v lobby společně s ostatními hráči. Zde může vytvořit gang, nakupovat zbraně, oblečení, drogy, vylepšovat své postavy, přijímat příběhové mise a obchodovat. Hráč si může zakoupit různé specializované postavy (tank, špion, mechanik apod., na výběr je 24 postav) nebo customizovatelnou postavu, kterou může vybavit zcela libovolně věcmi, které sám vyrobí nebo koupí.

V lobby lze provádět crafting. Jsou dostupná čtyři povolání, která umožňují hráči vyrábět zbraně, modifikace na zabraně, oblečení nebo drogy, které v bitvě vylepší vlastnosti postavy. Dostupné zbraně jsou: nůž, pistole, SMG, brokovnice, útočné a odstřelovací pušky, lehké kulomety, raketomety a granátomety.

Hra má i příběhové pozadí, které představuje postapokalyptický svět, v němž vládnou gangy, mafie a drogy. Rozšíření Bleedout přineslo deset kapitol s PvE misemi, které rozvíjí příběh.

Další rozšíření GangWars přineslo gangy a Territory Wars, boje o nadvládu nad městem Sunrise City, které obnáší pravidelné boje o území cizího gangu a ochranu vlastních území. Tato území představují mapy, na kterých lze bojovat. Těch je dvacet.

V bitvách bojují 4 až 32 hráčů (podle typu hry a počtu připojených hráčů). Lze hrát běžné bitvy, Territory Wars nebo turnaje – denní a týdenní turnaje hrané K.O. systémem, v nichž musí hráči utvořit čtyřčlenné týmy.

Ve hře je deset PvP typů her a tři PvE:

Riot – Typický deathmatch každý proti každému.
Shootout – Typický team deathmatch.
Snatch and Grab – Typický capture the flag.
Turf War – Je třeba obsadit pět bodů, které se obsazují postupně.
Assault, Capture and Defend – Cílem je obsadit a co nejdéle ubránit jádro, které se opakovaně objevuje na mapě.
Robbery – Cílem je vykrást soupeřův sejf a ochránit vlastní.
Capture The Zone – Cílem je obsadit a co nejdéle udržet kontrolu nad třemi stanovišti.
Capture The Zone One Point – Cílem je obsadit a co nejdéle udržet kontrolu nad jedním stanovištěm.
Blow'em Up – Jeden tým musí umístit a bránit bomby na třech pozicích, druhý musí umístění a detonaci zabránit.
Core Annihilation – Mix PvP a PvE. Cílem je zničit jádro na nepřátelské základně a ubránit vlastní. V tom týmům pomáhají boti.
Safeguard – PvE mód, v němž je třeba bránit cenný náklad před několika vlnami nepřátelských botů.
Headhunt – PvE mód, v němž je třeba zabít bosse chráněného boty.
Stockpile – PvE mód, v němž je cílem hledat kontejnery s generovaným lootem.

Nahrál jsem pár videí. Nějaká česká, kde je předveden úvod hry. Hrají to začátečníci, tak nerozumí všem mechanikám a nevyužívají plný potenciál.
Jeden záznam z finále týdenního turnaje, což je vlastně nejvyšší turnaj, takže na videu jsou jedni z nejlepších hráčů. Video nahrává pozorovatel, proto vidí i jména soupeřů skrze zdi.
A dvouhodinový český návod s různými tipy a triky. Nevýhodou jsou kromě délky i špatné vyjadřovací schopnosti autora.

Vykašlete se na Team Fortress 2 a pojďte hrát lepší CrimeCraft. Princip obou her je stejný, ale zde není jen devět tříd. Je jich více, mnohé podobné těm z TF2 a krom toho si lze i vlastní postavu vytvořit kombinací zbraní, schopností a podpůrných prostředků.

Postup je postaven na 50 úrovních, které postupně zpřístupňují nové schopnosti. Hlavní prvkem je multiplayer v aréně, ale je tu i kampaň, kterou z většiny tvoří boje PvE. Kampaň představuje místní gangy a pozadí ropné krize, jež vyústila v pád civilizace a následný nástup práva silnějšího a rozvoj gangů.

FPS nepatří mezi mé oblíbené hry, tak jsem byl překvapen, že tato hra mě tak baví a že i tak jde. (Patřím k lepšímu průměru.) Není to tedy FPS, ale TPS. Jde sice hrát z ohledu očí, ale je to nevýhoda, když ostatní vidí za roh.

Můžete si ale vyhrát s vlastní postavou. Nosit můžete tři zbraně (pistole, SMG, útočná puška, brokovnice, raketomet, granátomet, sniperka a LMG), vybavit se nepřeberným vybavením (střílny, granáty apod. či speciální schopnosti jako regenerace, neviditelnost atd.) a drogami, které zlepšují vybrané vlastnosti postavy (odolnost, zdraví...). Zbraň lze upravovat, samozřejmě oblečení. Vše se postupně opotřebovává, tak se o to musíte starat. Ale pokud se nechcete o postavu starat, prostě si vyberte třídu a hra se o ni postará za vás.

Každý den je turnaj a každý týden speciální turnaj. Můžete hrát dost typů her, v profilu jsem jich vypsal deset. Plus pár speciálních, které nejsou aktivní vždy (souboj na nože, zimní koulovačka atd.).

Zápas trvá deset minut, pokud někdo odejde, hra najde nového hráče. Po smrti následuje okamžitý respawn, většinou na místo, kde není soupeř.

Grafika je hezká, vývojáři si při modelování prostředí dali docela záležet. Při zásahu postavy teče krev nebo odlétávají kusy těla. Zásahy ubírají HP, takže neplatí, že zásah do hlavy je smrtelný. Ale ubere nejvíce života. Spuštění hry chvíli trvá a krátce po spuštění hra laguje. Pak už je vše v pořádku.

Dvacet různorodých map je dobře navržených. Všude vede více cest, takže nelze spoléhat, že na nějakém místě se vám někdo nedostane do zad.

Ve videích je video s návodem, tipy a triky. Ale trvá dvě hodiny. Tak pokud se nerozhodnete video prozatím zhlédnout dám začátku jednu radu – vyberte si ženskou postavu. Soupeři se budou do vás hůře trefovat.

Mohl bych tu pět samou chválu, kdyby nebylo nezanedbatelného problému. Vývojáři z toho dělají stále více pay-to-win. A je to znát, občas narazíte na hráče, kteří jsou citelně silnější a vybavení posílenými granátomety a C4. Možná to je hlavní důvod, proč se znatelně snížila populace, což implikuje další problém. Do zápasu jsou proti sobě postaveni slabí i silní hráči zároveň, což ty slabé znechutí. Ale evropský server má zatím dostatečnou populaci, aby zlaté děti (zlaté, protože za peníze lze kupovat zlaté cihly) nebyly v tolika zápasech, aby mě to donutilo k odchodu ze hry. A ta hra za to stojí. Také je populace tak akorát, že server nelaguje a čekání na zápas trvá krátce.
Každopádně řídnoucí populace je reálný problém. Zhruba před rokem a půl byly v Evropě dva servery, v zámoří další dva. Pak byly sloučeny na jeden v Evropě a jeden v USA. Nyní došlo ke sloučení v jediný server v Evropě. Nízká populace je problém i pro gangy. Konkurenceschopných je minimum. I když nabere gang pár desítek hráčů, tak v době bojů o území je online zlomek gangu, takže jen pár gangů může bojovat současně na více mapách. Bohužel, vývojáři čekají, než lidi odejdou a jim se již nevyplatí rejžovat na platících. Tak pojďte hrát, dokud můžete.
==================
Úprava: Konečně mi došlo, jak moc je ta hra P2W. Jako F2P vyděláte pár šušňů za zápas, za což si nic nekoupíte. S premiovým účtem se credity sypou oproti F2P neskutečně rychle. Gró hry tkví v craftění a customizaci postavy. Jenomže když už získáte nějaké slušné vybavení, postupně se rozpadá a oprava stojí gold bary, které lze koupit jedině za peníze. A balancování týmů je už naprosto rozbité. Teď je to prostě o náhodě. Buď budete v silném týmu a vyhrajete nebo ve slabém a prohrajete. Takže teď už rozhodně nedoporučuji hrát.

Pro: Zábavnější Team Fortress 2, tvorba vlastní postavy.

Proti: Obrovská podpora pay-to-win, vývojáři nemají zájem hru udržet, příšerný balancing týmů.