Relativně zapomenutý kousek z dob, kdy Sierry zásobovala videoherní trh nebývalým počtem povedených i méně povedených adventur. Her postavených na SCI enginu vyšlo mnoho a oproti staršímu AGI, použitému například v předchůdci Conquests of Camelot, už odpadla nutnost vypisovat úkony, a tak z dnešního pohledu je hraní téměř bezproblémové.

K titulu Conquests of the Longbow jsem se více méně dostal náhodou, jelikož téma Robina Hooda není z mého pohledu příliš atraktivní, i když za tím z většiny stojí řada filmů pochybných kvalit které jsem o tomto zbojníkovy viděl. Což vyústilo v to, že moje nejoblíbenější zpracování tohoto námětu je parodie Robin Hood: Men in Tights (klasický film na nedělení devadesátkové odpoledne v doprovodu Novy). Nedalo mi to však, a po velice kladných ohlasech většiny recenzentů i hráčů jsem Longbow vyzkoušel.

Zpátky ale k hernímu zpracování – to se povedlo, a těžko bych si mohl představit atraktivnější titul s tímto tématem. Autorům, především hlavní scénáristce Christy Marx, se podařilo vložit do hry jak akční scény v čele s lukostřelbou, záchranné mise nebo jen vkusný románek s Marian.

Jednou z hlavních předností je jistá nelinearita a možnost volby, s tím, že ke konci hry je vaše konání právem ohodnoceno. Povede se vám zachránit bratry ze spárů Šerifa z Nottinghamu? Zastřelíte bohatého obchodníka na cestě nebo ho jen přesvědčíte o správnosti vašeho konání? Takovýchto rozhodnutí, či spíše dějových rozštěpení, je zde vícero. A to koresponduje s do jisté míry bezproblémovou hratelnosti, kdy na začátku každého dne se s vaší partou zbojníku poradíte co a jak udělat. Naneštěstí je ve hře několik celkem otravných momentů. Jedná se především o ty časové, kdy například musíte jednu postavu chytit do sítě, což je však v adventurním enginu otázkou na hodně dlouhou dobu (pokud nemáte štěstí). Pak je tu mně neznámá desková hra, jejíž pravidla jsem dokázal pochopit až po nastudování z herního videa. I přes tyto slabší momenty ale převládá pozitivní pocit z dokončení kvalitní hry.

Z mého pohledu se tedy jedná o zdařilou adventuru, která je trochu neprávem zastíněna sérií Quest for Glory, ačkoliv specifickou atmosféru vlajkové lodi Sierry nemůže komornější Conquests of the Longbow vynahradit. Nicméně, hra je prosta fantasy prvků a dalších smyšlených propriet, a tak může o to více imponovat v záplavě fantasy a sci-fi adventur 90. let. Někoho možná i potěší, že je hra celkem krátká a jde hrát vícekrát. Je docela škoda, že i přes bezproblémový chod (ScummVM) a prakticky freeware statut, je Longbow minimálně zde na databázi her nehrán – za šest a půl let přibylo pouze jedno další hodnocení. Pro fanoušky sérií Sierry by ale mělo být Conquests of the Longbow prioritou a kvalitním zážitkem.

Pro: hratelnost, nelinearita, dialogy, množství rozdílných událostí

Proti: absence výraznější hudby, akční sekvence