Comanche

26.08.2021

Původně týmová multiplayerová akce, která je duchovním nástupcem arkádové série Comanche. Znovu se jedná o souboje vrtulníků, tentokrát zasazené do velmi blízké budoucnosti a příběhově se opírající o reálný incident z prosince 2011, který je známý jako Iran-US RQ170. Íránským silám se podařilo převzít kontrolu na americkým bezpilotním letounem Lockheed Martin RQ-170 a bezpečně s ním přistát na vlastním území. Dále již podle vývojářů se poškozená strana pustila do dokončení vývoje útočného vrtulníku RAH-66 Comanche, ale kvůli úniku tajných plánů má nyní každá teroristická buňka možnost vlastnit nejmodernější zbraň jménem Comanche. Tak začíná nová etapa ve vrtulníkových bitvách.

Multiplayerové bitvy dvou týmů jsou založeny na jejich sehranosti, komunikaci a taktice, kdy se dvojice mužstev po čtyřech hráčích postupně střídá v útočení a obranu skryté základny. Dalším z klíčových prvků hry je používání dronů, které přicházejí do hry v poslední útočné fázi uvnitř základny. Drony jsou vybaveny vrtulníky, stejně jako dalším množstvím nejmodernějších zbraní a technologických novinek. Pro hráče je připraveno několik typů válečných strojů s různým stupněm vybavení či manévrovacími nebo speciálními schopnostmi.

V průběhu vývoje v early-accessu se k původnímu týmu NUKKLEAR přidali i brněnští vývojáři z Ashborne Games, kteří se postarali o původně neplánovanou single-player část, nicméně na četné prosby fanoušků vydavatel THQ Nordic své plány přehodnotil. Hra pro jednoho hráče je provedena ve stylu jakýchsi výzev, přičemž každý z nich dává hráči jiný cíl.

Tuto hru dělali  NUKKLEAR a Ashborne Games ale co vím tak české studio se k tomu dostalo až později, tudíž na kolik mohli vše měnit a kolik měli času je otázkou. Já jsem se na hru Comanche 2021 docela těšil protože jsem hrával Comanche 4 a dělat mise z perfektním strojem a mít pocit průletu mezi stromy, vynořit se z poza kopce a zlikvidovat pár cílů a zase zmizet by mohlo byt fajn. No a u očekávání to skončilo.

Hra má nezajímavý příběh a formou jen textu jako info k misi, bez filmečku jen povídání, a to otřepané. Vcelku je tu 7 hlavních misí (operací) a každá má několik částí ale jsou to jen časti kde se hra sama uložila tudíž nic velkého a to první dvě mise mají 5 častí, zbytek jen 3 a 2. Vlastně celou hru jsem dohrál za 6,5h. Upřímně zaleží na jakou obtížnost hru zvolíte ale mění se jen výdrž comanche nic víc. Inteligence nepřátel je strašná, prostředí je koridorové i když se hra snaží o pocit rozlehlosti. Hra vás zavede na poušť, ostrovy, hory i zamrzlou část světa ale i tak tyto čísti nijak nezaujmou. Protože prostředí chybí detaily jako více budov, cesty vozidla zkráceně lepší prostředí. Na proletění má lépe zpracované prostředí aktuální COD Warzone Caldera které působí realističtěji než toto. Hra nevím proč má plno základen a budov dělaných futuristicky ale přitom je Comanche reálný vrtulník a prostředí je zasazené do roku 2026 vůbec jsem nepochopil proč. Ovladatelnost je v celku ok jen hra nepočítá z rotorem vrtulníku takže tím můžete narážet do zdi a nic se neděje.

Comanche si užijete v několika verzích podle druhu operace což je zajímavé a také máte k dispozici drona, zajímavé v první misi a pak si uvědomíte že sním ani lítat nechcete ale musíte protože ho používáte na aktivování stahování dat nebo otevírání dveří na průlet častí mise. Nic zajímavého je to repetitivní a bez nápadu, hra v tomto ohledu působí jako narychlo to nějak dodělejme a vydejme. Je zde i možnost zahrát si hru více hráčů ale to jsem po 10min připojování vzdal. je zde ještě varianta hrát konflikty to jsou dodatečné mise kde sbíráte body a za ty si otevíráte další mise, je jich 11 a jsou docela nápadité ale musíte je udělat na jeden život nejsou zde záchytné body.

Hra se neprodávala za plnou cenu, to je třeba dodat a výrazné plus je že má češtinu. Hru jsem hrál na Detaily z označením Epické ale to už jsem zde popsal jak to působilo. Délka hry by nevadila kdyby to bylo zajímavé bohužel to nemohu doporučit ani jako oddechovku po práci, málo druhů nepřátelských jednotek a základny nemají ani připomínku vojenských objektu na tož nějaké reálné strategické rozmístění protiletecké obrany. vím že tohle není simulátor a ani to nečekám ale dalo by to trochu pocit uvěřitelnosti prostředí a vylepšilo herní zážitek. Také dodám to že nemůžete nijak ovlivnit výbavu vrtulníku nebo vylepšování stroje ani dronu nic takového tu není.

Na závěr pokud se ke hře dostanete někde v akci za 200kč můžete to zkusit protože vrtulníkových akci je opravdu málo, jen nečekejte hru která vás vtáhne a budete chtít dělat další a další mise.

Pro: Čeština, cena

Proti: Délka, grafika, zpracování a příběh