Chornobaivka

06.05.2022

free to play

Hra je inspirována událostmi ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. V obci Chornobaivka se nachází Chersonské mezinárodní letiště, které bylo obsazeno ruskými vojsky. Ty zde přes značné ztráty způsobené bezohledným přístupem k životu obyčejných vojáků znova a znova umísťovaly další jednotky i techniku.

Cílem hráče je ubránit se nekonečným vlnám nepřátel. K tomu slouží několik zbraní: protipěchotní kulomet a miny, protitanková střela a těžká bomba likvidující všechny nepřátele na ploše ranveje. Mezi koly je možné zbraně vylepšovat. Hra je z technického hlediska velmi jednoduchá a neobsahuje žádné herní menu. Kromě samotné herní obrazovky obsahuje jen rekapitulační obrazovku mezi vlnami s možnostmi vylepšení jednotlivých zbraní. Stejně tak je omezená i zvuková stránka, kdy se ve hře nachází pouze zvuky výstřelů a výbuchů.

• Android 60
Vzpomínky se zatoulaly hodně do minulosti, když jsem přemýšlel, k čemu tuhle hru připodobnit. Dnes má endless waves mod každá ne-li druhá, pak každá třetí hra. Já se s touhle zábavou setkal kdysi dávno za časů Warcratu 3.  Asi znáte DotA, možná vzpomínáte na tower defense mody jako Legion nebo Warcraft Maul a možná jste nedali dopustit na Footmen frenzy. Já osobně jsem však nejraději hrával Enfo´s Team Survival. A přesně k němu mě moje pamět zavedla…
Náplň hry teda netřeba představovat. Jen vaše kliknutí ovlivní, jaký zbraňový systém aktivujete. Ale je to i zábava? Na to už se odpovídá hůř. Z počátku, kdy hru objevujete a každá vlna nepřátel je výzva mě hra chytla a jednoznačně ji můžu doporučit. Postupem času však narazíte na chyby ve špatném škálování obtížnosti, a to od určité chvíle vede jen k mechanickému mačkání tlačítek. Je zřejmé, že tahle daleko autoři neplánovali a šlo jim jen o co nejčerstvější zachycení emocí a jejich přenesení na hráče. Chtěli upozornit na krvavá jatka, která se odehrávají jen nedaleko od nás. Na pohrdání životy, kdy až barbarská válečná mašinérie pohrdá životy, a jde jí jen a jen a splnění pokynů, které přišly z Kremlu.  A to hra dokáže. Žádná hudba, jen zvuky výbuchů, výstřelů a křiky, to vše jen podtrhuje surovost toho, co se na Chersonském letišti ještě nedávno dělo.
Pokud hře dáte 30-50 herních dnů, pak budete mít dobrou představu o co autorům šlo. Dál už, pokud můžu radit, nehrajte a věnujte čas raději užitečným věcem.