Championship Manager: Season 01/02

12.10.2001
14.04.2002

freeware (dříve placená hra)

Championship Manager: Season 01/02 je dalším pokračováním v sérii fotbalových managerů od Sports Interactive. Jde o již třetí rozšíření hry Championship Manager 3. Jak již podtitul napovídá, tento díl vyšel s licencí pro sezónu 2001/02. Hra byla nejprve vydána pro PC a Macintosh a po roce dokonce i pro Xbox.

Tuto strategickou hru (vydání každého nového dílu je zejména ve Velké Británii velkou událostí) lze označit za simulátor práce manažera fotbalového týmu. S klubem se snažíte uspět v domácí lize, popřípadě v některé z mezinárodních klubových soutěží.

Série Championship Manager proslula neuvěřitelnou detailností a možnostmi v ovládání svého týmu. Hlavní důraz je kladen na vaši trenérskou činnost. Určujete týmovou taktiku, trénink, styl hry či složení sestavy. Zároveň máte i manažerské pravomoci, které vám dovolují obchodovat s hráči, uzavírat smlouvy, komunikovat s médii, najímat personál a rozvíjet klubové zázemí. Championship manager oplývá nepřeberným množství statistik a vlastnosti hráčů většinou odpovídají svým reálným předlohám.

Veškerá interakce s týmem probíhá v textové formě a to platí i pro samotné fotbalové utkání.

V roce 2009 hru poskytla firma Eidos volně ke stažení na svých webových stránkách.

Championship Manager 01/02 (dále CM 01/02) objektivně nenabízí tolik možností jako díly novější, ovšem byl pro mě nejzábavnější a strávil jsem u něj nejvíce času. Právě v tomto díle jsem pozvedl Swansea City ze třetí divize do Premier League, zde jsem s druholigovým Hannoverem vyhrál po třech sezonách Ligu Mistrů nebo do druholigové Sampdorie dostal stárnoucí hvězdy typu Rivalda, Zidana, Nedvěda či Figa. Hra s takovými hráči byla vskutku fotbalový koncert.

V CM 01/02 jsem vždy začínal velice podobně – podepsal smlouvu s volnými hráči (Hvězdný obránce Taribo West, který se svým častým vylučováním připomínal Řepku) a poté vykoupil ukrajinský Šachťor Doněck, který měl hvězdné hráče za pár liber jako byl jeden z největších talentů ve hře, nigerijský útočník Aghahowa nebo mladý talentovaný obranný univerzál Okoronwo. Už získání této trojice znamenalo podstatné vylepšení šancí ve hře.

Dneska bychom řekli, že manažer který toto nabízí je špatně balancován. Opravdu zde byl propastný rozdíl mezi cenami hráčů na západě a ve zbytku světa, který uměl lidský hráč skvěle využít. Volné hráče šlo sehnat celkem lehce a to i největší hvězdy. Jak? No podepsaly se klauzule o ohromných částkách u kterých jste ovšem věděli, že je hráč nesplní a tedy je nikdy nezaplatíte.

I když byla široká databáze, bylo možné hrát jen několik lig především ze západní Evropy. Východní ligy, jako například ta česká, měly smůlu. V taktice bylo hafo možností, které jste mohli nastavovat a bylo vidět že některé mechanismy opravdu fungují. Celková obtížnost i zde však byla o řád nižší než dnešní Football Managery a s lepším týmem s dobrou morálkou jste mohli hrát svou oblíbenou taktiku nehledě na taktiku soupeře.

Grafika hry sestávající z tabulek měla své kouzlo. Každý tým měl svou barevnou kombinaci, celkově se to nijak zásadně nelišilo od dnešních dílů. Samotný zápas byl zpracován textovým způsobem. To se dnes zdá samozřejmě zastaralé, ale zase to vzbuzuje fantasii. Krásně jsem si představoval jak ta která akce vypadala. Co se týče generace ostatních výsledků, tedy výsledků na kterých se hráč nepodílel, tak byly celkem vyvážené a realistické. Žádné veletoče se tu neděly, ale to neznamená že počítač třeba nemohl vyhrát 5:0 nebo 3:2.

Co do zvuků a hudby, CM stejně jako pozdější díly je ryze úsporný. Je zde pár zašumění, pískotu či jásotu diváctva, písknutí píšťalky a to je asi tak všechno. Hudba není žádná. Samozřejmě je jasné že při času, který strávíte u fotbalového manažeru a ve kterém se navíc potřebujete soustředit může být každá hudba časem otravná. Přesto si myslím, že nějaké fotbalové hymny či chorály by nebyly vůbec na škodu a kdyby někdo vytvořil atmosférickou znělku…

Mezi minusy taky musím s nadsázkou započítat až nepříjemnou návykovost, strávíte u toho spoustu hodin času pro zábavu samotnou - bez příběhu nebo nějakého vyššího smyslu, snad jen získáte přehled o fotbalových klubech:)

*EDIT 22.11. 2011 - ještě bych rád dodal že hra je nyní legálně zadarmo (stáhnout můžete třeba z oficiálního fóra) a pořád na ni vznikají nejnovější soupisky - pro každého kdo chce zadarmo vyzkoušet vo čem fotbalový manažer je, doporučuju!

*Edit 16.7. 2012 - Díky těm dvou co mi dali plusko, takhle stylisticky zprasený komentář... Upravil jsem co se dalo. Ale už nedoufám, že pluska po roce připlujou:)

Pro: u mě nejzábavnější díl ve kterém jsem strávil nejvíce času, databáze, atmosféra

Proti: relativní jednoduchost získávání skvělých hráčů, nemožnost si zahrát za východoevropské týmy, málo zvuků žádná hudba, žrout času