Catacomb

1989
1990

Catacomb je 2D top-down akčná hra, herným štýlom podobná Gauntletu, ktorej autorom je John Carmack. Pôvodne bola vytvorená pre platformu Apple II a neskôr portovaná na PC DOS. Hra podporuje zobrazovanie v EGA a CGA grafike.

Hráč sa tu ujíma postavy mága menom Petton Everhail. Na začiatku hry je kontaktovaný kieralonským Veľkým čarodejom (High Wizard), ktorý mu oznámi, že Kieralonské Impérium padlo. Presvedčí ho, aby sa vydal do Kieralonského paláca a pozbieral všetky jeho poklady, ktoré si neskôr rozdelia.

Úlohou hráča je nájsť v každej úrovni magické zrkadlo, ktoré ho dostane ďalej. Háčik je v tom, že tieto sú často uzavreté za zamknutými dverami, ku ktorým treba získať kľúč. Hráč ma k dispozícii štyri rôzne útoky: Fireball, Super Fireball, Bolt (silný útok do jedného smeru) a Nuke (silný útok do všetkých štyroch smerov). Fireball a Super Fireball sú útoky, ktoré môže hráč používať do nekonečna. Bolt a Nuke sú závislé na špeciálnych zvitkoch, ktoré sú umiestnené v jednotlivých úrovniach.

PC DOS verzia hry Catacomb pozostávala z 10 úrovní, na rozdiel od Apple II verzie, ktorá mala levelov 15. Avšak v roku 1991 hra vychádza pod názvom The Catacomb (teda akési pokračovanie, pôvodne známe ako Catacomb II ), ktoré je v jadre úplne rovnaké, avšak obsahuje 30 úrovní.