Carcassonne: Ritter, Räuber, Ränkeschmiede

Carcassonne

14.11.2002

Německá desková hra roku 2001 Carcassonne (pro 2 až 5 hráčů) se dočkala i vydání na PC, hrát lze jak proti počítačovým protivníkům, tak i s lidmi přes internet i místní síť. Hra je kompletně v němčině, ale editací konfiguračního souboru ji lze přepnout do angličtiny (existuje i neoficiální čeština).

Tak jako desková hra obsahuje i PC verze celou řadu rozšíření, které vycházely jako add-ony. Poslední verzí hry je Carcassonne Collector's Box obsahující všechny add-ony. Práce na hře byly ukončeny v roce 2006 a oficiální stránky už nefungují.

Já do toho teď spadnul znovu, myslím deskovou formu hry. Dokoupil jsem dvě rozšíření a mám teď taky 1-4 plus mini Hrabě. Což už je celkem mazec, jenom draka zatím obvykle vynechávám, hlavně kvůli víle...

U Carcassonne se převod na monitory počítačů celkem povedl, narozdíl od jiných deskových her, jenž skončily jako totální propadák. Problém je však v trochu unylé hratelnosti. Tu pravou zábavu, kterou můžete zažít jen s opravdovými protivníky či přátely někde u stolu vám tato hra nikdy nenahradí. Počítač vás zkrátka může akorát na pár chvil zabavit, ale to už není chyba hry jako takové. Osobně zastávám názor, že většina deskových her (snad kromě šachů) by měla zůstat na papírových deskách i když v tomto případě udělali autoři maximum a nadšení fanoušci původní deskovky si přijdou na své. Ti ostatní co ji nikdy nehráli, pak budou mít ze začátku zřejmě problém...

Pro: Dobré zpracování, různé stupně obtížnosti protivníka, možnost hrát přes lan nebo po internetu.

Proti: Absence tutoriálu pro začátečníky, bez dalších rozšíření celkem nuda, standardním jazykem je němčina.