BitLife - Life Simulator

BitLife

29.09.2018
05.02.2019

free to play

BitLife je mobilní hra, které je poměrně komplexním simulátorem života. Vžijete se do role novorozeněte a postupně s ním prožíváte celý život. Je při tom pouze na vás a vašich rozhodnutích, jak dlouhý tento život bude.

Hra nabízí velké množství možností, počínaje například volbou státu a města, kde jste se narodili, přes budování vztahů s rodinou a kamarády nejen během školních let, až po výběru práce, zkoumání své identity či adoptování dítěte. Různá rozhodnutí mohou mít vliv na čtyři základní statistiky - štěstí, zdraví, inteligence a vzhled. Vaše problémy mají většinou několik řešení. Například zdravotní problémy můžete řešit návštěvou lékaře, nebo vyzkoušet alternativní medicínu. Je také jen na vás, jestli pro zlepšení vzhledu začnete cvičit, nebo si práci ulehčíte plastickou operací.

Hra končí až smrtí vaší postavy, která může nastat stářím, ale také nehodou či kvůli nemoci. Veškerá rozhodnutí je proto nutné nebrat na lehkou váhu. Při dalším průchodu si můžete vytvořit postavu novou, nebo se vžít třeba do role vašeho dítěte, pokud jste nějaké měli.

Hra nabízí také možnost mikrotransakcí, které vám mohou odstranit reklamy, nebo odemknout některé speciální možnosti či aktivity. Většina z nich je avšak dostupná i bez placení.

• Android 70
Osobně stále preferuji hraní her na konzoli nebo počítači, jednou za čas ale přeci jen vyzkouším nějakou tu mobilní hru, abych našel něco na zabití času ve vlaku. BitLife působí na první pohled poměrně obyčejně. Pokud se do něj ale ponoříte, zjistíte, že se jedná o dosti unikátní záležitost.

Podtitul Life Simulator je u této hry opravdu na místě. Dá se říct, že jsem ve hře nenašel v podstatě nic, co by mi neumožnila. Vše je samozřejmě zjednodušeno na kombinaci jednoduchého grafického a textového rozhraní, to ale u mobilní hry tohoto typu vůbec nevadí. Velmi se mi líbí, že každá číst života vámi vytvořené postavy reprezentuje vlastně to, co člověk může zažít. Také musím ocenit, že většina událostí má v reakci na vaše akce vždy odlišný výsledek. Jeden příklad za všechny - udeříte ve škole spolužáka. Může to jít nahlásit a máte problém. Nebo to neudělá a vy si tím vydobudete nějaký ten respekt. Může se také ale bránit. A nebo je tu malá šance, že jste právě narazili na naprostého psychopata, jenž vás zničí tak, že vaše hra skončila. Jako poslední bych vypíchl detaily, které mohou mít místy až naučný efekt. Hra bere v potaz třeba to, kde vaše postava žije, a to má vliv i na to, zda například vaši rodiče musí platit za školu.

Největší nevýhodou hry je na druhou stranu fakt, že přes všechny možnosti to zkrátka nejde hrát dlouhodobě. Jakmile si vyzkoušíte prožít ideální život a otestujete pár vašich smyšlených scénářů, začne hra trochu zaostávat. Většinou se k ní pak dlouho nedostanete, dokud vás nenapadne zase nějaký šílenější scénář, který by mohl úplně změnit život vaší postavy. Také mi úplně nesedí, jakým způsobem vás tvůrci lákají na sociální sítě. Je to sice vymyšleno tak, aby to bylo součástí gameplaye, působí to ale spíš nuceně a místy i otravně.

BitLife - Life Simulator si rozhodně zaslouží ocenění za svou komplexnost a nabízené možnosti. Díky nim může být jednou z těch her, jež je ideální zahrát si během kratšího cestování, v bezpečí domova na ni však poměrně rychle zapomenete.

Pro: komplexní simulátor života, nepřeberné možnosti v každé etapě života, různé a občas překvapivé výsledky vašich akcí, smysl tvůrců pro detail

Proti: časem omrzí, sociální sítě