To byl blesk z čistého nebe. Jednou jsem si tak zkusil na první pohled obyčejňoučkou freewarovku a byla z toho velká pecka. Jak se to stalo? Těžká otázka. Vše je totiž skutečně velmi, velmi prosté. Jde o velestandardní klikací adventuru, která se ničím nevymyká z obrazu svých dávných vzorů. Stejně tak detektivní příběh je žánrový až to praští.
Tak co tedy?
Asi to, že všechny ty přejaté principy v jejich prostotě autor využívá takřka dokonale a skvěle naplňuje jejich možnosti. Díky tomu se člověk velmi nenásilně a plynule pohrouží do hraní a citlivě vyprávěným příběhem se nechá doslova strhnout. Jako dobrou paperbackovou novelou.
Důkaz toho, že ne vždy je třeba originality, ale že i přímočaré, leč poctivé navázání na své vzory má nemalou cenu.

Pro: příběh, poctivost, staromilskost

Proti: je to krátké

Jednou za čas si udělám volno a sjíždím na internetu freewarovky. Takhle jsem náhodou narazil na sérii Ben Jordan a hrozně rád bych napsal komentář alespoň k jednomu dílu, dle mého, tomu nejlepšímu. Ben Jordan je totiž detektiv, který řeší ne zrovna logicky přijatelné případy. Kolikrát se setkáte s nadpřirozenem a vlastně o tom ani nevíte. Ben Jordan Vám to vysvětlí a ještě si u toho užijete celou řadu legrace. Na to, že celá série je vlastně freeware, klobouk dolů, co dokázal vytvořit. Dodnes se o této sérii mluví jako o jedné z nejlepších v oboru. A já se mu vůbec nedivím. A čím že mě vlastně samotná hra uhranula? Atmosférou, výbornými příběhy, hezkým zpracováním a především faktem, že se hra řídí způsobem plnění úkolů, na kterém stavěl už tehdá stařičký Quest of Glory. Nad hrou v rámečku Vám tedy skáčou body do splnění celého příběhu a Vy chodítě a luštítě a snažíte se přijít na kloub případu, se kterým by měl problémy i Sherlock Holmes. Kéž by těch dílů bylo více...i když chápu, že pokud se něco dělá zadarmo, nevydrží to věčně...Ono kolikrát i ty placené práce.

Pro: Nejlepší adventure freeware série, která kdy spatřila světlo světa. V tomto případě její nejlepší díl.

Proti: Nedovolil bych si proti této sérii mluvit negativně...:-)

Emocionálne dozrievanie - to považujem za najvýraznejšiu zmenu oproti predošlým dvom dielom. Tento nový "rozmer", kde už nielen hlavnej postave nie je všetko jedno a dialógy už nie sú len posúvaním deja je výrazným plusom v "kreatívnom dospievaní" autora série. Nepôsobí to vôbec teatrálne a umelo, práve naopak - bez toho by to bolo umelé, predsalen paranormálna investigatíva by sa vo všeobecne skeptickom svete mala ešte pravidelnejšie stretávať s negatívnymi ohlasmi. :)

Druhou devízou je veľmi príjemný a čo to do rozuzlenia pomerne originálny príbeh. Ten doprevádza výborná atmosféra staroškótskej obce, kde i v tak minimalistickej oldschool grafike možno v konároch stromov cítiť to čarodejníctvo. Práve s tým súvisí bohužiaľ aj jedno mínus - hráč sa totiž tak rýchlo dostane nakoniec, že tá atmosféra jednoducho nestačí vygradovať do svojho plného potenciálu. Napriek tomu sa však určite jedna o veľmi zdarilý adventúrny počin, ponúkajúci dokonca dva rôzne konce.

Pro: príbeh, atmosféra, "emocionálne dozrievanie" postáv

Proti: krátkosť pre ktorú hra nestihne optimálne vygradovať