Avalon

1998

freeware

Avalon je freeware RPG vydané v roce 1998 pro operační systém DOS. Jedná se o postapokalyptické sci-fi. Země je zničena, a hrstka přeživších lidí obývá vesnici na vzdálené planetě Avalon. Vesnice je ovšem napadena příšerami a její vůdce unesen. Hráč se v roli hrdiny jménem Mace vydává na dlouhou záchrannou výpravu.

Herní prostředí je zobrazeno pomocí top-down pohledu typického v té době spíše pro konzolové hry. Vzhledem k pevně danému hrdinovi hra neobsahuje žádný výběr nebo tvorbu postavy. Základem hratelnosti je průchod herním světem, komunikace s NPC, vylepšování postavy a její výbavy a tahové souboje se spoustou nepřátel.

Dnes už možná značně pozapomenutá hra, která ani ve své době nebyla nijak slavnou. Přesto je Avalon na freewarové poměry velmi slušnou hrou. Jedná se o naprosto klasické "konzolové" RPG, ve kterém na vás čeká celkem obstojný i když klišoidní příběh o záchraně šéfa vesnice na planetě Avalon, kterého unesli vetřelci.

Z hlediska hratelnosti hra nepřináší vůbec nic nového. Abyste dosáhli jejího konce musíte pozabíjet hromadu obtížnějších a obtížnějších nepřátel. Za to samozřejmě získáváte zkušenosti a zvyšujete schopnosti své postavy. Občas si s někým promluvíte, abyste se dozvěděli něco o příběhu, občas získáte novou zbraň, nějaké ty obranné prostředky popř. další předměty, které je potřeba sem tam někde použít a vyřešit nějakou tu hádanku. Souboje jsou tahové, kde máte na výběr útok, použití nějakého předmětu a nebo útěk. Délka hry se počítá na několik desítek hodin, takže se nejedná o žádnou jednohubku, ale o solidně dlouhou hru. Grafika připomíná většinu her vytvořených v RPG Makeru, nicméně lze možná za menší plus považovat to, že to není další manga s velkýma očima. Pokud vím tak autor je Holanďan, takže možná proto. Na tři desítky druhů nepřátel, které na nás čekají, lze celkem také počítat za obstojné číslo. Na můj vkus hra vyžadovala až docela dost grindování k dalšímu postupu, ale možná jsem to hrál blbě, už je to pěkných pár let.

Mám li Avalon charakterizovat jednou větou, tak řeknu, že se jedná o solidně řemeslně zpracované RPG, bez zásadních bugů a problémů, kterými občas freeware projekty oplývají, nicméně vás hra asi ničím nepřekvapí.

Pro: Na freeware slušně zpracovaná a dlouhá hra

Proti: Nemá čím překvapit