Artifact

strategie > tahová strategie *
28.11.2018 PC
Artifact je sběratelská fantasy karetní hra zaměřená na online multiplayer 1v1. Artifact využívá světa a pravidel jiné Valve hry, Doty 2. Pomocí 5 hrdinů musíte bránit věže a případně svoji základnu před protihráčem. Boje se odehrávají na třech frontách – linkách. Dobíráte karty ze svého balíčku a rozmisťujete posily mezi linky. Jednotky mezi sebou vyměňují poškození a každá nezablokovaná potvora poškodí budovy soupeře. Hra se odehrává na střídačku s protihráčem a postupně se řeší jedna linka po druhé, jen málo efektů zasahuje mimo současnou frontu.

Artifact vznikl ve spolupráci s Richardem Garfieldem (tvůrcem karetní hry Magic: The Gathering). Základní Artifact je placený a nabízí několik módů pro nenáročný karban, pro kompetitivní hraní potřebujete další investice, ať už do lístků zpřístupňující turnaje či do vytoužených karet přes Steam Market.

FildasCZ: Bohužel je to tak, dáš 20 Euro za hru a pokud chceš stavět balík, musíš dát dalších 20-40 Euro (40E je asi nejdražší balík). Na…

Fiasko, ani ne dva týdny po opuštění bety se počet hráčů krčí na pár desítkách tisíc. Takhle si prodeje Ventil asi nepředstavoval. Za přepálených 20 Euro nabízí Artifact srovnatelné možnosti jako obdobné karetní F2P hry.

Nemůžu popřít, kartičkové jádro a mechaniky mě hodně baví. Spousta strategických možností, rozhodnutí, kdy a kam co zahrát, kdy obětovat linku a kdy soupeři nechat iniciativu, ve hře se toho děje přehršle. Mám rád Dotu i Magic, které jsou zde cítit z každého coulu. Jeden duel se kolikrát natáhne až přes půl hodiny a člověk si pod časovým presem ani nevšimne. Na druhou stranu všechno to taktizování, počítání a drama (obzvlášť pokud hrajete o tikety) člověka fakt vyčerpá a nedá se hrát tolik v kuse jako jiné kartičky (aspoň pro mě).

Výtky. Zatím malý počet karet a na to jak jich je málo, jsou celkem nedobalancované. Souboje zbytečně natahují animace, které vypadají parádně, ale po několikáté byste si je přáli přeskakovat. Chybí chat či jiné dorozumívací možnosti (hlášky, emoty). Náhoda je blbec a dokáže nakrknout. Na to kolik Artifact nabízí taktizování, se najde i dost RNG. Pominu jak vám chodí karty, jde hlavně o náhodné rozmisťování neutrálních potvor a takzvané šipečky, kdy neovlivníte kam se rozhodne neblokovaná potvora zaútočit. Jakkoliv se dá naučit s tímto fenoménem počítat, vždy se najdou hry, kdy ve vyhrocených soubojích právě náhodný creep statečně blokující hned 3 nepřátelské bijce rozhodne hru :)

Vyplatí se hra? Já se bez dalších investic zatím ve hře bavil cca 50 hodin, hlavně díky draftům. Pro mě ano. Pokud si libujete v konstrukci vlastního balíku, budete muset zainvestovat více (neplatí pro hráče s nehorázným winratem 70%+ nebo velkým štěstím na cenné karty ve vyhraných balíčcích).

Jo a impoví maskoti jsou super.