And Yet It Moves

02.04.2009
23.08.2010
29.01.2015

And Yet It Moves je na první pohled klasická 2D plošinovka s panáčkem jdoucím stále kupředu odehrávající se v originálním světě vytvořeném z vystřižených kousků papíru. Díky tomu hra působí jako velmi zvláštní papírová koláž. Neméně netradiční je hlavní featura hry - úroveň, ve které se pohybujete, si lze totiž celou otočit o 90, 180 nebo až 270 stupňů. S každým otočením se samozřejmě mění také gravitace a tak panáček vždy padá jiným směrem. Na tomto principu je postaven celý postup hrou a také několik hádanek. Například kutálení banánu až k opici, která blokuje východ. Banán se totiž pokaždé, když spadne z velké výšky kazí, až se rozloží úplně.

Hra obsahuje 17 různorodých úrovní a také mód Speed Run, ve kterém můžete již prošlé úrovně zkoušet proběhnout v co nejlepším čase.

Vystřihovánky, z kterých se vám zamotá hlava aneb hardcore test prostorové orientace zábavnou formou!

And Yet It Moves působí, jako kdyby si někdo hrál s papírem a nůžkami. Spolu se zajímavým ozvučením to vytváří unikátní dojem ze hry. Moc se mi líbí její styl. Začátky v jeskyních se ještě drží celkem stranou, až postupně se úrovně stávají čím dál tím zajímavější a nápaditější.

Hlavní problém mám, že se mi po chvilce hraní motá lehce palice. Myslím, že nebudu jediný, kdo tohle pocítí. Nutnost každou chvíli rotovat s obrazovkou sem a tam prostě nedělá hlavě dobře. Ocenil bych i možnost zapnout nějaké ukazatele naznačující a připomínající, jak přesně která klávesa s obrazem otočí. Trvalo mi dlouho, než jsem přestal mačkat špatnou klávesu v momentech, kdy bylo nutné reagovat bleskově.

Jinak je ale prostě zábava And Yet It Moves hrát. Má svůj jedinečný půvab a oproti mnoha jiným hrám se jedná o osvěžující zážitek.