Alien Stars

Alien Wars

25.11.2005

freeware

Alien Stars je klasickou vesmírnou střílečkou vydanou v roce 2005.

Hra vás přenese do dalekého vesmíru, kde vám byl dán velmi důležitý úkol. Tímto úkolem je zničit hrozbu v podobě vetřelců, kterým se říká "Insectus". V této nelehké misi vám pomůže vaše raketa, kterou si postupem času budete moci, díky zeleným, modrým a červeným orbům, vylepšovat v závislosti na tom, jestli stojíte spíše o plošně útočící raketu nebo radši dáte přednost jednomu laserovému paprsku, který zničí vše, co je před vaší lodí.

Alien Stars vás provede přes jedenáct rozličných levelů, ve kterých navštívíte celou řadu planet, vesmírných stanic a galaxií zaplněných nepřáteli. Na konci každého z levelů vás také čeká boss, který se vám pokusí vaši cestu za záchranou galaxie překazit.

Není to tak dlouho, co mě chytla taková nálada na zahrání si nějaké té vesmírné střílečky. Přeci jen freeware scéna je těchto her plná tak proč toho nevyužít. Prošel jsem jich celou řadu a nakonec za tu nejzábavnější musím považovat Alien Stars.

Alien Stars sice nemá kdovíjaké možnost ve vylepšování štítů a zbraní lodě. Stejně tak tu nenajdete žádný příběh, nebo skvělou grafiku. Ptáte se tedy, proč považuji právě tuto z té řady vesmírných stříleček za tu nejlepší? Odpověď je jednoduchá: díky level deasingu, obtížnosti a rozložení útoků nepřátel. Mezitím co všechny ostatní jsem dohrál víceméně na jeden zátah, tak u Alien Stars jsem byl nucen častokrát opakovat hru kvůli vysoké obtížnosti. U některých z ostatních totiž jednoduše stačilo si šetřit kredity, pak koupit tu nejlepší zbraň a případně přidat nějaké ty rakety a byli jste prakticky neporazitelní. Za to tady vás nic takového nečeká. Zbraně se tu dají totiž vylepšovat pouze formou takových červenýchzelenýchmodrých orbů, které občas vypadnou z nepřátel. Tyto orby vám postupně zesilují váš primární útok až na cílových 5 levelů (jeden orb jeden level), ale musíte sbírat orby stále stejné barvy. Pokud budete mít například nasbíráno 5 zelených orbů a seberete jeden červený tak se vám útok předělá na červený prvního levelu. Pro upřesnění červené střeli střílí pouze dopředu (za to ale silně), mezitím co zelené střílí dopředu a z boku. Navíc pokud vás zabijí, vždy ztratíte jeden orb. Máte celkem však jen tři životy (dají se ale sebrat další) a počet orbů se nijak neukládá, pokud přerušíte hru.

Možná některým bude tento systém připadat poněkud krkolomný, ale přijde mi to rozhodně zábavněji řešeno, než když jen stačí si na začátku mise koupit to nejlepší, na co mám a pak jen střílet a nic neřešit. Přidává to do hry trochu víc zajímavosti a zvláště co se týče obtížnosti, která se tímto oproti ostatním vesmírným arkádám drasticky zvyšuje. Zvláště v druhé polovině hry můžou být někteří bossové skutečný problém, když na celé obrazovce je jen minimum míst, kde vás nezasáhnou a ještě mezi nimi musíte rychle přebývat, protože bossové vás můžou zasáhnout prakticky kdekoliv.

Pokud někoho z vás láká nějaká ta freeware vesmírná arkáda tak vám sem napíšu ostatní, které jsem hrál a stáli mi za to, abych je dohrál do konce: Incinerate, Astro Avenger 2 a Astro Avenger. Poté ještě Star Rage, nebylo špatné, ale kromě vizuálního zpracování to byla slabota. Nebýt to tak krátké, tak by se to sem rozhodně nedostalo. No snad vás tedy nějaká z nich třeba chytne stejně jako mě ve volných chvilkách :).

Pro: vyšší obtížnost

Proti: starší grafika, ukládání pouze po levelech