Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Akira

24.12.1988
50
1 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Akira je vizuální novela podle stejnojmenného filmu, Akira. Titul vyšel exkluzivně na konzoli NES (Nintendo Entertainment System) a pouze v Japonsku. Zajímavostí je, že tvůrci z Taito Corporation stihli vydat videohru ještě v roce uvedení filmu (konkrétně pět měsíců od premiéry) 1988. Jedná se o pro tamní trh klasickou kombinaci point n click adventury s vizuální novelou, kdy je třeba na určitých obrazovkách hledat interaktivní místa nebo správně kombinovat či použít určité předměty.

Děj sleduje podobně jako film Kanedu, mladého člena motorkářského gangu v dystopickém podání budoucnosti. Jeho kamarád z gangu, Tetsuo, je jednoho dne unesen vojskem a Kaneda neví, proč. Postupně tak bude hledat, co se za tím skrývá a proč si vzali právě Tetsua.


Poslední diskuzní příspěvek

@Drolin (04.06.2021 11:19): Daleko víc ohromující je když není nic vidět a ty tu skříň pak otevres, navic to nepůsobí kontraproduktivne když mas návštěvu kterou to nezajima, typicky ženy. Uzavřena skříň je jasná win win věc bez minusu :)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • NES 50
Kultovní anime (a samozřejmě manga) Akira se ještě téhož roku dočkalo i své videohry. Byla ovšem tato hra na systém NES podobně průlomová jako její textová, respektive filmová verze?

Bohužel ne. Pro Japonsko exkluzivní titul se dočkal uvedení na Vánoce 1988, a není to náhoda - hra musela být stihnuta v tomto v pravdě šibeničním termínu pěti měsíců, protože boom, jaký film zaznamenal, nešlo z komerčního hlediska opomenout a odsunout na méně štedré měsíce. Nicméně i tak se s tvorbou tvůrci z TOSE poprali statečně, a výsledek je hratelný a i poměrně zábavný. Příběh prakticky kopíruje ten filmový, ale zde ani nešlo čekat více. To podstatné je, že se můžete vžít do role Kanedy a znovu zachránit (Neo)Tokyo.

Zde byl vypůjčen systém z The Portopia Serial Murder Case, takže jde primárně o ranou vizuální novelu s prvky gamebookového rozhodování. Vzhledem k četným úmrtím a špatným koncům muselo být peklo hrát Akiru na NESu (ačkoliv i zde jsou implementovány záchytné body skrze kódy určité části příběhu). Nicméně menší než takové, že by za těžce vydělané jeny kupující dokončili hru za hodinu až dvě. Dnes lze ale problémy tohoto rázu snadno minimalizovat emulátorem. Co už nejde vylepšit je ovšem estetická kvalita. Z vizuálního hlediska je to zcela jinde než maniakálně detailní záběry z filmu, ale přesto to není nejhorší (galerie). Pokud čekáte alespoň skvělý retro soundtrack, bohužel ani zde videoherní podoba neposlouží (vždy jde ale nahradit).

I přesto pro zájemce Akira nabídne minimálně exkurzi do vývojové stádia žánru, který se zatím měnil a hledal optimální podobu. Možností je poměrně hodně, nechybí ani dvě akční scény a závěr nabídne i menší puzzle a rozdílné konce. Navíc, stále jde o nejlepší verzi Akiry, kterou si můžeme zahrát.

Pro: akční scény, volby a možnosti, příběh, atmosféra

Proti: hudba, kolísavá úroveň grafiky, zastaralost

+20