Age of Pirates II: City of Abandoned Ships

Sea Dogs: City of Abandoned Ships

12.05.2009

Age of Pirates II s podtitulem The City of Abandoned Ships je pokračování Age of Pirates: Caribbean Tales, námořního simulátoru okořeněného prvky akčního RPG.

V počátku hry vám bude nabídnuta možnost výběru povolání (obchodník, pirát nebo dobrodruh) a nastavení mnoha statistik a ukazatelů. S tímto způsobem vytvořenou postavou si můžete projít tutoriál nebo se rovnou vrhnout do hraní. Na začátku herního příběhu se i se svou lodí neschopnou plavby ocitnete v jednom z přístavů Karibiku. Na souši budete moci získávat různé úkoly (chytit otroka, zabít vůdce banditů), verbovat posádku, opatřovat si cenné informace nebo navštěvovat různá stavení (obchod) a lokality (jeskyně, pevnost).

První věcí, kterou budete moci provádět je nákup (děla, plachty) a prodej rozličného zboží (šperky) - informace o cenách a obchodech se vám budou zapisovat do přehledného deníku. Samotná plavba po moři (a s tím spojené souboje) s sebou přináší různá úskalí typu správného manévrování lodí, vhodnosti užitého střeliva nebo schopnosti zahákování nepřátelského plavidla.

Za plnění zadaných úkolů získáváte zkušenostní body, které je možné přiřadit k základním vlastnostem (síla, reakce) nebo do jednotlivých dovedností rozdělených na dvě skupiny (osobní a kapitánské). V každé z nich se nachází 7 skillů (ovládání pistole nebo např. navigace). Při zvyšování svého levelu se vám také budou zvyšovat schopnosti posádky a důstojníků.

Bohužel pro mě je AOPII tak trochu zklamáním, hra mi poskytla sice dobrou zábavu, ale oproti předchozímu titulu téměř žádná změna k lepšímu. Hra člověka baví jen do té doby, dokud nepocítí rutinu a opakující se prostředí. Bohužel opět se zde člověk střetává s iritujícími souboji typu: pustí se do vás sebemenší pirátská bárka, která ihned po započnutí bitvy začne ustupovat, což vás jen zdržuje a neuvěřitelně prudí. Jestliže mi tohle vadilo u jedničky u dvojky mě to již vytáčelo a považuji to za kritickou chybu, která ze hry udělá neuvěřitelnou pakárnu. Stejně tak mi dost vadilo že jsem třeba ukořistil válečnou fregatu, ale měl jsem neuvěřitelné postihy kvůli nízkému levelu na její ovládání a než se člověku zvedl level uplynulo moře času. Podruhé to samé, se stejnými chybami? Já si myslím že jednou to stačilo, nebudu lhát že u dvojky jsem netrávil moře času, ale o proti předchozímu dílu došlo jen ke kosmetickým změnám a to opravdu iritující odstraněno nebylo.