Adventures in Math

IBM
1983

I když hra na první pohled vypadá jako dungeon, jedná se o čistě logickou, respektive matematickou hru. Vaším úkolem je dostat se z hradu ven a to za pomoci řešení základních matematických příkladů, jejichž úspěšné vyřešení vám otevře dveře nebo vás odmění zlatem či drahokamy. Hru mohou hrát i dva hráči a to tak, že ji nejprve dokončí první a po něm hraje druhý. Zvuk a hudba je k dispozici pouze pro PC Speaker.

Na začátku hry si můžete zvolit jednu ze tří velikostí hradu, a jaké druhy příkladů se budou řešit. V samotné hře pak procházíte jednotlivé místnosti a k otevření dveří musíte vyřešit matematický příklad. Stejně tak k získání pokladu, ale zde na rozdíl od dveří máte jen jeden pokus. Pokud neuspějete, přijde pavouk a poklad odnese nenávratně pryč.

Když už byla diskuze, že v 1983 nic nevyšlo...

A je to dobré, koncept jednoduchých počtů (škoda, že body za správné číslo nejsou dle rychlosti výpočtu) v minimalistickém dungeonu funguje až překvapivě dobře. Navíc lze volit malou, střední a velkou mapu, takže ideál dle nálady. Zatím jsme prošel 3x.

Na Adventures in Math jsem narazil díky Drolinově příspěvku v diskuzi. Další edukativní hra, říkám si. Nojo ale tohle není logická hříčka ani adventura, jak bývá obvyklé. Adventures of Math je dungeon. Dungeon který učí hráče matiku - to jsem opravdu nečekal. Hra je ale překvapivě zábavná a z pouhého vyzkoušení se stalo čtvero dohrání. Na výběr je ze tří velikostí bludiště a typ matematických úloh. Sčítání, odčítání, násobení, dělení a několik jejich kombinací. Úspěšné otevření dveří nebo sebrání pokladu vyžaduje správný výpočet. Cílem je mít na konci dungeonu co nejvyšší počet bodů. Pokud by hráč nezvládal je možné upravit v průběhu hry obtížnost příkladů. Oceňuji možnost nastavení z několika barevných palet, je tak možné zbavit se nepříjemných odstínů. Hra musí být pro děti opravdu fajn, ale i dospělé na chvíli zabaví. Fandům dungeonů doporučuji alespoň vyzkoušet.