Herní výzva 2020 - Kategorie č. 2 - Heuréka! (Light)

9 Clues 2: The Ward je volné pokračování hidden object hry 9 Clues: The Secret of the Serpent Creek vydaného pod taktovkou polského vydavatele Artifex Mundi. Zatímco první díl jsem oceňoval pro lovecraftskou atmosféru, druhá část série je obdařena už relativně standardním příběhem.

Nicméně i tak nejde o žádnou pohádku, jak tomu v hledačkách bývá, ale o docela realistickou temnou detektivku z prostředí blázince na opuštěném ostrově, kam se vyšetřovatelka se svým parťákem vydá prověřit okolnosti nouzového telefonátu. Hned po příchodu vyšetřovatelů na nádvoří promptně vypadne z okna ústavu jeden ze zaměstnanců a pátrání po minulosti tajemného blázince může začít.

Hra patří k těm modernějším zástupcům žánru, tudíž nehledáte pouze skryté předměty, ale hratelnost tvoří koktejl rozhovorů, sbírání předmětů a jejich používání na správných místech, řešení rébusů a puzzlů. Klasické obrazovky s hledáním předmětů, mnohdy i s interaktivními prvky a kombinováním předmětů, chybět samozřejmě nesmí.

9 Clues pěkně odsýpá, hádanky nejsou nikterak náročné, hidden object lokace jsou vcelku přehledné, navíc bez sankcí za “misclick”, takže i hráči s chatrnějším zrakem mohou docílit úspěch pouhým klikáním. Solidní je rovněž grafická prezentace laděná spíše temně, dokonce s průvodnými videoanimacemi, i když se nejedná o žádný zázrak jako od Blizzardu či Hideo Kojimy. Přehlednosti napomáhá i mapka s vyznačenými aktivními místy. Tak jako v první části série je oživení příběhu docíleno detektivními lokacemi, ve kterých rekonstruujete kriminální událost prostřednictvím řazení sledu událostí pomocí skládačky.

Hra mě bavila, i když se nejedná o žádný převratný titul. Jde o solidní adventuru pro casual hráče, kteří nechtějí být frustrování klasickými dobrodružnými tituly. Prostě slušný standard hidden object žánru.

Autorům musím vytknout trochu nepřívětivý systém achievementů, který vyžaduje dohrát hru dvakrát. Hidden object sekvence mají totiž jednu “featurku”, jež umožňuje její přeskočení za cenu partie Mahjongu. Nicméně hra vás odměňuje achievementy i za zvládnutí všech partií této deskové hry, a jinou cestou než opětovným dohráním lovci achievementů plného počtu trofejí nedosáhnou. Ale pro mě to je jenom drobounká vada na kráse a opětovným hraním se už neplánuji zabývat.

Pro: Solidní vizuální zpracování. Temnější ladění hry. Příjemná obtížnost. Detektivní puzzly.

Proti: Systém achievementů. Nic originálního v žánru.