12 Labours of Hercules X: Greed for Speed

12 Labours of Hercules X: Greed for Speed Collector's Edition

31.03.2020
22.04.2020

Hra je dalším pokračováním dobrodružství bájného řeckého hrdiny Herkula. V Řecku se objeví neznámá, neviditelná síla, která tropí nečekané věci. Herkules je tak nucen se opět vydat na další své dobrodružství. A když se mu povede problém vyřešit, tak si snad už konečně koupí své vysněné houpací křeslo na zasloužený odpočinek. K ruce má opět všemožné pomocníky, jako jsou lidští společníci a jeho žena Megara, mýtické bytosti si tentokrát daly v jeho doprovodu pohov.

Herním specifikem je opět time-management. Hráč ovládá především služebnictvo, které se stará o přísun jídla, dřeva a zlata, jakož i o opravu a výstavbu budov. Herkulova žena Megara má schopnost zalévat keříky, které následně produkují potřebné jídlo. Herkules je tu především pro svou nadpozemskou sílu. Ta mu pomůže jednak odstraňovat překážky v cestě, tak i odstranit led z keřů, které pak mohou opět přinášet plody. Občas přijdou ke slovu i automatičtí společníci, nebo golemové.

Oproti předchozímu dílu je změn jen malé množství. Přibyly 2 nové hudební skladby. Po jednotlivých levelech jsou rozmístěny tablety, které dočasně zvýší, či zrychlí, například obnovu surovin, nebo rychlost pracovníků, ty už byly minule, ale nyní k nim přibyla i tableta, která dokáže dočasně snížit potřebu surovin na polovinu, což se u obzvlášť drahých činností vyplatí. Z předchozího dílu zůstávají občasné podzemní sublevely, kde se dá v krátkém čase nasbírat větší množství surovin. Ve hře je 50 úrovní, v každém kole se nachází jeden kousek skládačky, a na hráče čeká za každých 10 nalezených kostek jedna bonusová úroveň. Za všech 50 kousků a splněné bonusové úrovně se zpřístupní dokonce i 2 úrovně superbonusové.

Hra patří do série Herkulových dobrodružství.

Tak jsem zase po 2 letech zaplul do série, kterou mám rád :) Je to neuvěřitelné, ale už to je 10. díl, tolik pokračování jsem napříč hrami nikdy nehrál a vtipné na tom je, že aktuálně už je na světě 14 dílů a asi 3 "spin-offy", vývojáři tedy asi ještě končit nehodlají, což je dobře.

Minulý díl ve vesmíru byl sice první, který už hodně kašlal na reálie starověkého Řecka a nějakou tu uvěřitelnost, ale hrál se celkem fajn a v rámci série u mě patří k těm oblíbenějším. Desítka je ale zvláštní, já vlastně doteď nevím, o co v ní šlo (ne že by na tom nějak moc záleželo), to se mi nikdy předtím nestalo. Prostě jsem jen čistil jednotlivé úrovně a pak byl asi po 10 hodinách konec. Pořád je to vlastně stejné jako před těmi 8 lety, kdy série začínala, ale to je i její velká nevýhoda.

Navíc je zajímavé, že díly od osmičky výš nikdy neklesly pod cenovku 6,99€, zatímco jejich starší bratříčkové se dali sehnat i za 1€ myslím. Na pořád stejnou hratelnost je to s podivem. Protože za takovýto druh her bych byl celkem ochoten platit řekněme tu stovku korun, ale téměř dvojnásobek je prostě moc. Proto jsem musel na další díl ty 2 roky šetřit a třít bídu s nouzí :D Ale jo, je to pořád fajn relax, jen doufám, že příště bude pár novinek, nebo aspoň lepší příběh.

PS. V předchozích dílech Herkulovi vždy pomáhali Medúza a pes Kerberos, ale tady se jako na potvoru neobjevili a já tak hru nemůžu dát do HC kategorie výzvy k bájným bytostem, velmi smutné.

Pro: Herkules, relax, všechno odsýpá

Proti: divný příběh, takřka bez novinek, nepomáhali mi Medúza a Kerberos