Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zynga

Rok vzniku:
2007
Země původu:
USA
Oficiální stránky:
http://zynga.com/
Zynga Inc. patří mezi světové lídry v oblasti vývoje tzv. sociálních her. Společnost založil v roce 2007 Mark Pincus pod názvem Presidio Media. Ke změně názvu došlo po pár měsících a předlohou bylo jméno jeho americké buldočky - Zinga. Ostatně ta se dostala i do loga společnosti. Sídlem Zynga Inc. je San Francisco, kde obsadila původní kanceláře společnosti Sega.

Společnost vyvíjí jak standalone hry pro mobilní platformy (iOS, Android), tak i hry určené pro internetové prohlížeče, které nabízí prostřednictvím svého portálu Zynga.com a sociálních sítí jako je Facebook, Google+ a Tencent. Ze současných titulů je třeba zmínit web-based hry FarmVille (série), Zynga Casino a Words With Friends. Na poli mobilních her pak tituly CSR Racing, CSR Classics a Clumsy Ninja.

Spolupráce s Facebookem započala ještě v roce 2007, kdy Zynga vydala svou první hru Texas Hold'Em Poker, dnes známou jako Zynga Poker. Brzy na to získala několik vysokých investic, např. 10 mil. USD od Union Square Ventures nebo 29 mil. USD od společenství několika firem, zastoupených Kleiner Perkins Caufield & Byers. V roce 2009 se Zynga dostala na první místo mezi vývojáři aplikací pro Facebook. V té době už měla za sebou i svou první akvizici - v roce 2008 koupila web-based hru YoVille z dílen Big Viking Games. Ovšem vztah s Facebookem nebyl vždy ideální, např. v roce 2010 došlo k menší roztržce ohledně způsobu placení služeb a Zynga pohrozila odchodem z Facebooku.

Od roku 2010 začalo také období překotného rozšiřování a akvizic, pro ilustraci viz seznam níže:

2010:

- Zynga koupila Serious Business (San Francisco, Kalifornie) - vývojář sociálních her
- otevřela pobočku v Los Angeles (Zynga Los Angeles), Chicagu (Zynga Chicago), Seattle (Zynga Seattle) a indickém Bangalore (Zynga India, první pobočka mimo USA)
- akvizicí s čínskou XPD Media (Beijing) vznikla Zynga China
- akvizicí s Challenge Games (Austin, Texas) vznikla Zynga Austin
- akvizicí s Conduit Labs (Cambridge, Massachusetts) vznikla Zynga Boston
- akvizicí s Bonfire Studios (Dallas, Texas) vznikla Zynga Dallas
- akvizicí s Newtoy, Inc. (McKinney, Texas) vznikla Zynga with Friends
- akvizicí s německou Dextrose AG (Frankfurt) vznikla Zynga Germany

2011:

- otevřena Zynga New York
- akvizicí s MarketZero, Inc. (Austin, Texas) vznikla Zynga ATX
- akvizicí s Five Mobile (Toronto, Kanada) vznikla Zynga Toronto
- akvizice s Floodgate Entertainment (Boston, Massachusetts)

2012:

- akvizice s Wild Needle (Mountain View, Kalifornie), studio se zaměřovalo na casual hry určené ženám
- akvizice s Buzz Monkey Software (Eugene, Oregon) vznikla Zynga Eugene
- akvizice s November Software (Mill Valley, Kalifornie)
- akvizice s OMGPop (SoHo, New York)

2013:

- akvizice se Spooky Cool Labs (Chicago)

2014:

- akvizice s NaturalMotion Games (Oxford, Spojené království)

V roce 2009 Zynga odkoupila hru MyMiniLife, na které postavila svůj úspěšný titul Farmville. Jednalo se zároveň o první samostatný titul, ovšem jeho popularitu rok poté překonala hra CityVille. V roce 2011 zahájila provoz hra Empires & Allies a v roce 2012 Zynga Slingo (hra typu Bingo).

Zynga si opravdu nevedla nijak špatně a už v roce 2011 vstoupila na burzu s jměním přesahujícím 1 miliardu USD. Takto velký úspěch se přičítal hlavně zvolenému obchodnímu modelu free-to-play s použitím mikrotransakcí, ale nakonec se to ukázalo jako příliš předčasné tvrzení. Nutno znovu připomenout vztah Facebooku a Zyngy, kdy se takřka jedná o symbiózu - těží z něj obě strany. Byl to ovšem paradoxně Facebook, který Zyngu nakonec zabrzdil. Zynga je známa svými vysokými náklady na marketing a výnosy z her nakonec přestaly krýt i náklady na provoz. Změny obchodních podmínek Facebooku napočatý stav ještě zhoršily.

V roce 2012 Zynga na konferenci Zynga Unleashed oznámila vlastní API (Zynga API), které je určeno vývojářům sociálních her a vstoupila do partnerství s Hasbro, Inc. Ovšem rok 2012 se také stal jakýmsi zlomem. Na počátku stála aféra s vynášením informací konkurenci a v roce 2013 se fanoušci dočkali dvou překvapení - Zynga vydala FarmVille2, ale zároveň oznámila ukončení provozu jiných herních titulů, např. The Ville, Empires & Allies a Dream Zoo. U The Ville hrálo roli i to, že tento titul byl viněn z plagiátorství kvůli své podobě s The Sims Social od Electronic Arts.

Společně s tím došlo k uzavření poboček v New Yorku, Los Angeles a Dallasu. Zyngu zároveň opustili 3 TOP manažeři - Jan Osvald, Jesse Janosov a Nathan Etter, což se spolu s dalším odrazilo na obratu společnosti. Následovalo menší zemětřesení ve vedení, kdy Marc Pincus odešel z pozice generálního ředitele a nahradil ho Don Mattrick (2013). Na pozici prezidenta společnosti se pak objevil Alex Garden (2014), zakladatel Relic Entertainment.

Krom finančních ztrát Zynga ztratila i velkou část fanouškovské základny a nově hledá cesty, jak si opět svou pozici upevnit.