Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Gooka

  • PC 75
Gooka - to je obrovská nostalgie a snad vůbec první hra, kterou jsem kdy hrál. No, hrál. Asi dva měsíce jsem bezcílně bloumal po Relovu s tím, že se mi nepodařilo vyřešit ani vraždu vlastního otce. Přesto jsem byl z hry tak unešen, že jsem ji rozehrával pořád a pořád dokola a pořád se zasekával na stejném místě ano, uhašeném ohni. Když jsem se pak za ty dva měsíce dostal k návodu, hru jsem dokončil za odpoledne, ale už to nebylo ono. Jednak jsem si ve svých telecích letech hru návodem úplně zkazil, jednak se mi přestalo líbit to scifi zasazení, ke kterému to spělo.

Gooka je totiž klasická point and click adventura, která se dá v pohodě dohrát pod dvě hodiny i se skladanim střepů. Za ty dvě hodiny se dostanete z klasického fantasy městečka a vlastně celého království až do scifi vesmírné lodi, ve které nepřátele zneškodňujete dálkovým ovladačem.

Ano, na jednu stranu je to kouzelné, na tu druhou mě ten závěr a vlastně celá ta druhá scifi půlka nikdy nebrala. Celkově nemám ve hrách tohle promíchávání scifi a fantasy rád (ano, koukám na Vás, série Wizardry a Might and Magic).

Ve své době mě dokázal Gooka oslnit dabingem, prostředím i ručně malovanými obrazovkami. I když toho v nich nešlo mnoho dělat, bavilo mě je prostě jen tak procházet a koukat se na ně. Holt, kouzlo dětství. I od těch dob si občas Gooku pravidelně jednou za rok za dva zahraju, to kouzlo nostalgie tu opravdu funguje. A vlastně se přitom i dost bavím a užívám si dabing, hudbu, atmosféru a grafickou podobu celé hry.

Co se týče negativů, ano, jsou tu slepé uličky, o kterých se píše snad v každém komentáři a mluví o nich každý, kdo hru hrál. Přesto mně osobně na hře nejvíc vadí úplně jiné věci. A těmi jsou především nevyužitý svět a neuspokojivý konec. Svět hry je zajímavý a dokáže Vás zaujmout, na celé ploše cca dvou hodin je ale strašně nevyužitý, spousta věcí je jen tak zmíněna a určitě by hře přispěly nějaké nepovinné pasáže nebo okomentování, které by tento svět více rozebíraly. Nebo aspoň nějaká encyklopedie. Na základě toho jsem se rozhodl si před lety přečíst i knihu, podle které Gooka vznikl, ale neradujte se, příběh se od hry v mnohém odklání a spousta věcí, postav a mytologie tam je popsána vyloženě jinak.

Tou druhou nejzásadnější chybou je pro mě strašně neuspokojivý konec.. Jedna textová obrazovka, kde je v jednom odstavci popsáno to, jak Gooka znicil vesmírnou loď a to je všechno. Jo, ještě obligátní věta - Potom se Gooka rozhodl, ale to už je jiný příběh..

Po takovém konci mi zůstala jen jistá pachuť nevyužitelnosti závěru a vlastně i celé hry.

Pro: Nostalgie, dabing, hudba, první fantasy půlka hry

Proti: Nevyužitý svět, neuspokojivý konec, druhá scifi půlka hry

+26