Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Kingdom: New Lands

  • PC 80
Kingdom: New Lands je samostatnou nadstavbou strategické hry Kingdom z roku 2015, kde se hráč jal role panovníka a kdy měl za úkol vybudovat a následně ochránit království zničením portálů, kterými pronikaly do herního světa stvůry s cílem království zničit a zmocnit se panovnické koruny.

New Lands je samostatnou hrou, která staví na základních mechanikách původní hry, přičemž tyto mechaniky dále rozvádí a namísto jedné mapy jich nabízí postupně pět včetně jedné bonusové. Jednotlivé mapy mají podobu ostrovů, které je třeba postupně zdolat a tím se odemkne ostrov nový, který zpravidla bývá obtížnější než ten předchozí.

Typický průběh jedné úrovně: založení tábora, vybudování základní obrany, naverbování dělníků a bojovníků, upgrade tábora, založení útočné formace a postupný útok na nepřátelské portály, které stojí v cestě ve stavbě lodi a bezpečném odplutí z ostrova. S každým dalším ostrovem se zvyšuje počet nepřátelských portálů a snižují se možnosti, které dosud hráčovi hru vesměs usnadňovaly.

Za normálních okolností by hra mohla působit jako hardcore záležitost, nicméně autoři do ní přidali několik odemykatelných prvků, které dovedou hru v některých ohledech usnadnit a samotné hraní zpestřit (namísto koně je tedy možné osedlat některou divokou zvěř, která skýtá různé vlastnosti, které lze využít pro usnadnění té či oné situace - je jen na hráčovi, co si zvolí). Co se původně jevilo jako stereotypní hra o nervy, která je stále více a více obtížnější, to nakonec z mého pohledu vybalancovaly právě odemykatelné drobnosti, které i tak zvyšující obtížnost dělají stále hratelnou a hráč má tak stále co nového objevovat.

Hra neobsahuje žádný detailní tutoriál ani pojistný save systém a jednotlivé herní mechaniky se hráč musí naučit sám (bez jejich alespoň částečné znalosti je hru poměrně obtížné dokončit). Může se tak stát, že strávíte hodinu hraním a pak drobná chyba nebo nepozornost způsobí, že hra prostě skončí a království padne. O to více je uspokojující vítězství a postup dál. Pro fajnšmekry tvůrci přidali bonusový šestý ostrov pojmenovaný Skull Island, který je určen pro ty, kterým do této chvíle hra nepřišla dostatečně obtížná.

Závěrem - New Lands v žádném ohledu nevede hráče za ruku a je spíš určená těm, kteří rádi hledají výzvy. Přestože jsem mnohokrát hru v začátcích proklel, přesto jsem se k ní časem vracel abych nakonec tu bestii pokořil a výsledný pocit nakonec stál za to.

Pro: hra na způsob starých dobrých her - přitáhne a nepustí, výzva, hudba, perky

Proti: pro někoko možná příliš obtížné, místy nelogické chování postav

+13