Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Grim Dawn

  • PC 85
Grim Dawn je jedna z mála her, kterou jsem podpořil už v Early Access fázi na Steamu. Poněvadž pro mě Diablo III bylo zklamáním, hledal jsem, na čem bych si mohl spravit chuť, a když se mi to nedařilo u Torchlight ani Path of Exile, zkusil jsem štěstí s Grim Dawn a můžu čistým svědomím prohlásit, že to byla trefa do temného.

Ponurost je totiž jedním z několika stěžejních taháků hry, a i když to nebylo to hlavní, co jsem na Diablu III postrádal, z jeho místy téměř pohádkové barevnosti až kýčovitosti (v porovnání s dvojkou) jsem taky zrovna ke stropu neskákal. Temná stylizace světa Grim Dawn mi padla do oka o poznání víc a proti jeho grafickému podání nemůžu říct ani popel. Jde o nádherné zpracování s komiksovým nádechem, pohlednými efekty a četnými a širými tmavými dungeony, nad kterými srdce každého správného diablovkáře zaplesá.

Ani k ozvučení hry nemám výtek – třískání, bouchání, sekání, zabíjení a sesílání kouzel se poslouchá dobře a totéž platí i o éterickém soundtracku se stopou sci-fi, který se podle mě k chmurné atmosféře hry hodí jak Patera k Procházkovi, a ve kterém, což není bez zajímavosti, nechybí třeba elektrická kytara.

Do té je zasazen příběh, který Zaklínače 3 do kolen nepošle, ale řekněme si to na rovinu – stovky nebo snad i tisíce hodin jsme u Diabla taky nestrávili kvůli příběhu (a ve chvíli, když už zná člověk zpaměti části herních dialogů, už se opravdu jedná o poslední fázi závislosti před exitem). I tak bych tady ocenil možnost do příběhu zasáhnout občasnými rozhodnutími, kterými si proti sobě můžete poštvat některé frakce, a jiné zase naklonit. Podle toho pak můžete jednak narazit na odlišné lokace a nepřátele, jednak i předměty, což je paráda, protože to mimo jiné hraje do karet znovuhratelnosti.

Souboje jsou i díky možnosti vytvořit si vlastní mix povolání, a tedy i kombinace skillů, zábavně zpracované, a i když je spousta skillů tak trochu jen variací na jiné, řadil bych boje v Grim Dawn určitě mezi ty povedenější z diablovek, které jsem zkoušel a kterých ostatně celkově není kdovíjaký výběr, tím méně pak těch opravdu zdařilých. Zábavnosti bitek napomáhá i velká variabilita nepřátel, z nichž někteří vám jsou schopni pořádně zavařit, zvolíte-li taku stát na místě a klikat do zblbnutí. Spoustě nebezpečných skillů vašich nepřátel se totiž dá vyhnout šikovností a pohyblivostí, což pokládám za velmi dobrý prvek, a kdyby byli vývojáři koně, vysloužili by si ode mě přátelské poplácání a kostku cukru k tomu.

Další životně důležitou věcí pro každé akční RPG je loot a itemizace, a i za to titulu Grim Dawn náleží pochvala. Předmětů je na výběr hromada a díky unikátním kouskům a unikátním skillům, které mohou přinášet, si každý Diablem vytrénovaný sysel jako já přijde na své. Kromě tradiční výbavy jako zbraní a různých druhů zbroje je navíc ve hře lavina doplňkových artefaktů, ve které se ani po desítkách hodin hraní neorientuju s kdovíjakým přehledem a jistotou – ne však pro to, že by v nich byl takový bordel, ale je jich skutečně co do vzácnosti i počtu tolik, že na jejich dokonalé zmapování je zapotřebí patřičné studium a notná dávka nerdství, což ke každé pořádné diablovce patří, a i v tomto případě dávám autorům plusové body.

V konečném součtu je mi tedy ctí označit koktejl, který vývojáři z Crate Entertainment připravili, za výborné pití a zároveň je pochválit za rozumný přístup ke hře, která je prosta jakékoli DRM ochrany a průběžně zdokonalována na základě ohlasů komunity, stejně tak jako za podporu modifikací, pro jejíž účely se autoři v dohledné době chystají vydat potřebné nádobíčko.

Pro: chytlavá akce podpořená bohatým arzenálem předmětů, rozmanitost nepřátel a s ní související propojení příběhových rozhodnutí se systémem frakcí, souboje jsou někdy pořádná výzva, oku i uchu lahodící zpracování, značný potenciál pro znovuhratelnost

Proti: až přílišná podobnost některých skillů, občasné hrboly na vozovce obtížnosti

+26