Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Tomáš Sedlák • 36 let • analytik, ux • Mladá Boleslav (ČR - kraj Středočeský)

Komentář

Přejít na komentáře

Fallout 3

  • PC 80
Od Falloutu 3 jsem moc nečekal, neb oba díly TES mi přišly dost nemastné neslané a prostě jejich přístup ke hrám se mi nezdál jako to pravé ořechové pro Fallouta. Ale nakonec to překvapivě nezkurvili a FO3 je tak pro mě důstojným nástupcem série a patrně taky nejlepší hrou od Bethesdy kterou jsem hrál.

Atmosférou světa mi hodně připomíná Fallout 1. Hratelností z pochopitelných důvodů už tolik ne, což je asi hlavní důvod, proč dávám jen 80. First-Person realtime má prostě jiný feeling a tolik mě nebaví - když člověk musí někam dojít "vlastnoručně" tak tráví až moc času rutinou jménem chůze.

Pustina je vymodelovaná celkem pěkně a skrývá nemálo zajímavých lokací. Hlavní linie vás ale zavede jen do několika z nich a obtěžovat se průzkumem se mi při pěší chůzi dvakrát nechtělo,takže jsem spoustu lokací (např. i Tenypenny Tower nebo Underworld) vůbec nenavštívil. Hra je tedy svým způsobem dost rozlehlá, ale necítil jsem tolik potřebu prozkoumávat každý kout.

Questy mají více řešení a rozhovory jsou bohatší než ty Oblivionské a berou v úvahu vlastnosti postavy, ale na Fallout 2 nemají - není mezi nimi tolik souvislostí a často se nelze zabývat jejich pozadím po splnění. Takhle jsem nezjistil kdo je Andriod, protože jsem dědkovi dal kus nějakého šrotu. Stal jsem se díky tomu členem jakési organizace, ale prd z toho. Vůbec některé větve jsou tak trochu odfláknuté. Menší vedlejší questy se pak ani nezapisují do pipboye.

Hlavní příběhová linka není zlá, ale námět Water Purifieru mě nijak nezaujal - v žádném Falloutu, ani v tomhle, jsem neměl pocit, že by přeživší lidstvo nějak trpělo kvůli nedostatku vody, takže ta otcova posedlost tu blbost postavit mi přisla tak nějak trapná. Zájmy Enklávy na tom projektu byly pro změnu zajímavé. Co mě totálně dožralo byl konec, kdy se musím já nebo ta ženská obětovat. A podle všeho není jiná možnost. A to vedle mě stál ten supermutant co mi přines GECK. Pro něj by to patrně nepředstavovalo větší problém, ale néé on to "není jeho boj" nebo co. Taková debilní výmluva. I tak tam bylo víc než dost času zdrhnout.

Souboje baví, VATS funguje skvěle. Jen nechápu, proč má skill vliv na sílu střelných zbraní a třeba přesnost sniperky se ve VATS v potaz nebere. To samé lockpick a hackování - 4 úrovně - buď to jde, nebo nejde. Trapně odfláknuté.

Inventář není zrovna přehledný, uvítal bych ikonky místo názvů. Po nějaké době se člověk naučí obsah inventáře nazpaměť, takže to přestane vadit, ale ideální to vážně není. Příjemný je systém oprav skrz kombinaci dvou stejných/podobných věcí, jen mi přijde, že třeba takový Enclave PA a a Tesla Armor by mohly být vzájemně opravitelné.

Level cap 20 je... hm... no věřím, že někomu, kdo hodlá prozkoumat každý kout mapy, zdaleka stačit nebude, já dohrál hru tuším na levelu 15. Po konci nelze pokračovat v hraní, což docela zamrzí. Prý aby se hráč do toho konce víc vcítil, či co. Blbost.

I když ještě nevyšly oficiální nástroje, na internetu už jsou k nalezení desítky modů. Já využil dva - menší písmo na interface (které je nesmyslně veliké, takže v rozhovorech jsou bez scrolování vidět tři možnosti) a vylepšení/odstranění negativních efektů z Power Armors.

Hudba občas sedí, občas vážně připomíná soundtrack Oblivionu. Docela špatná je mimika postav, hlavně v oblasti očí. Hodně potěší humor, kterého je ve hře dost - milý a černý.

Celkově vzato, bavil jsem se. Fallout 3 je opravdu Fallout, nesrovnalosti v reáliích snad ani nestojí za zmínku. Questy jsou nápadité a jejich řešení variabilní. Ne tolik jako v FO2, ale srovnání s FO1 bych se vůbec nebál. Atmosféra též hodně připomíná FO1, i když nebudu popírat, že pár maličkostí připomíná Oblivion. Mě ale pro fallout přece jen víc vyhovuje ono 2D iso, kde se víc zabývám tím důležitým, což je asi hlavní důvod, proč dávám "jen" 80. Rozhodoval jsem se mezi 80 a 85 už od Megatonu (btw úvod ve vaultu je dost žůžo), ale nic dál ve hře mě nepřesvědčilo posunout tohle hodnocení nahoru. Nebo dolů. Nakonec tedy dávám velmi dobrých 80, možná to s odstupem změním na 85.

Pro: afmosféra, humor, vats, systém oprav, modifikace, rozsáhlost, nezkurvili Fallout

Proti: mimika postav, inventář, Todd Howard, páčení a hackování, mizerný a definitivní konec, fist-person perspektiva mě osobně nevyhovuje tolik jako 2D iso, FO2 byl holt lepší :)

+29 +31 −2