Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Battlefield 3

  • PC 40
//Komentář pouze k singleplayer kampani, multiplayer jsem nehrál

Typický zástupce moderních stříleček. MOC pěkně to vypadá a hýbe se to, samý bloom třpytivý lesknoucí se efekt, animace všeho i lidí jsou pěkné, jen to vypadá díky tomu už dost přeplácaně, nekontrastně a nepřehledně a co hlavně, je to neskutečná nascriptovaná hektická koridorová nuda.

"Následuj, jdi, udělej, rychle, honem následuj, přestřelka, bum bum, akce, udělej, přestřelka, jdi... Cože, co se děje? Někdo střílí, mám něco dělat? Jo tamhle něco svítí, jdi tam, akce, střelba, animace, animace, mačkej myš! Ne myš, klávesu! Jinou klávesu! Animace, zpět, akce, střelba, dva tři zásahy jsem mrtvý - co? Měl jsem něco dělat? Nebo jsem něco dělat neměl? Zdlouhavá animace umírání, zdlouhavé načítání checkpointu a jsem zas o pět minut zpátky, chvíle pohybu a zase mačkej, MAČKEJ! Mačkáš pomalu! Teď mačkej něco jinýho, než pro stejnou akci předtím, teď ne, TEĎ, dělej, sleduj hru! Co děláš? Proč mačkáš? Teď nemáš mačkat, máš sledovat animaci - Ježiš, ty seš debil."

Hra je přespříliš hektická a díky skvělé a rozanimované grafice ztrácím přehled kde to pořádně jsem a kam jít, kdo na mě odkud střílí, ačkoliv se skrčím a zalezu, stejně dostávám do těla a umírám, ačkoliv vlastně nevím moc proč, přičemž hra ze mě dělá konzolového blba, mačkajícího dva tři čudlíky a rychle a zbytek všeho je animace, kdy nemusím dělat nic jiného, než sedět a koukat se, jak se hra hraje sama. Je to filmovější, ale herně na hovno. Prostě klasický moderní Call of Duty a Medal of Honor. Hra mě bavila a nebavila. Bavilo mě kupodivu ten příběh, protože mi dal svoji celkem dobře odvyprávěnou propracovaností vzpomenout na překvapivě podobně slušně odvyprávěný Black Ops. Nicméně furt mě někam hnala, někdo mi něco říkal, já nestačil číst malé titulky a v tom bordelu ho moc ani neslyšel (a u Rusáků jsem se ani nemusel snažit), u misí, kdy jsem se musel plazit a nebýt vidět jsem se nudil, protože to nebylo adrenalinové, ale prostě zdlouhavé a zbytečně protahované a tedy zase nudné. Samozřejmě klasicky moderně debilní chackpointování, kdy si prostě nemůžete pustit hru jen na chvíli a když je třeba ji uložit a odejít a třeba za 15 minut zase na chvíli skočit do hry. A to ještě hra chtěla nutně nainstalovat PunkBuster, který pro Singl fakt nepotřebuji, instalátor mě upozornil, že PB je třeba pro některé servery, OK, to je mi jedno, a v dalším kroku že pokud si ho nenainstaluji, ukončím instalaci - jděte do hajzlu, takže Ano, "chci" ten PB.

Ale aby toho pruzení před samotným vstupem do hry nebylo málo, je tu jakýsi další vopruz, neskutečně dementní nápad spouštění hry přes prohlížeč - v jakém že to vyšlo roce? 2011? Tuhle zhůvěřilost jsem chápal ještě tak u prohlížečových arkádovek od Wild Tangent nebo naposledy snad u F2P Battlefield Heroes, ale tady to působí ani ne směšně, jako prostě hovadsky.

Nejprve se mi spustí Opera, vezme si nemálo RAMky díky nemálu otevřených tabů, načte se stránka, chce po mě login. Ten nevím, hledám, zadávám, přihlašuji se. Nepřehledné menu stránky - chci spustit hru - nenacházím. Aha, nahoře je nějaké menu, tlačítko Kampaň - Spustit. Spouštím, zobrazuje se chyba, že musím použít aktuální prohlížeč - OK, mám sice starou Operu, ale furt nechápu, k čemu browser a že není jedno jaký. Spouštím IE, kopíruji adresu Battlelogu, zadávám přihlášení, klikám na menu - Kampaň - Spustit. Vypisuje se, že potřebuju nějaký plugin - cože? Proč? VY HOVADA, JÁ CHCI SPUSTIT JEN SINGL! OK, musím stáhnout nějaký plugin, který se mi někam nasíří a něco dělá, skvěle. Pak znovu kliknout na Spustit kampaň a dole se vypisuje, že se spouští.... a nic. Aha, ona je hra na pozadí a neumí se přepnout do popředí, skvěle. Klik na zaktivnění programu, spouští se klasická loga a jakési předmenuidní intro, které nejdou ani jedno přeskočit, takže zase zdržování (tohle při každém spuštění hry! + jakási synchronizace s Origin Cloudem) a hurá do hry. Po potřebném nastavení se spouští už výše zmíněná hra, kdy loadingy mezi misemi svoji délkou odkazují asi na možnost obědové pauzy, nebo co.

Na oné stránce jsem si i všiml, že je nějaká mobilní aplikace BattleLog (nebo tak nějak), čistě pro zajímavost jsem ji zkusil a pro BF3 se mi nepodařilo přihlásit, vůbec. Další zmetek. Ve hře samotné jsem si přemapoval klávesy podle toho, jak MĚ to vyhovuje. Přesto po mě hra chtěla mačkat u akcí klávesu "E", kterou jsem ale nikde pro žádnou akci pro pěší, vrtulník, letadlo apod. neměl nastavenu. Ony vůbec ty klávesy jsou děs. Když se např. perete s nějaou osobou nebo máte někde něco důležitého udělat, musí se spustit animace, během níž jen idiotsky čekáte na to, až vám hra ukáže, kterou klávesu zmáčknout. Buď to stihnete nebo ne. Dementní je, že pokaždé se z nepochopiltelných důvodů mačká jiná klávesa pro v podstatě stejnou akci jako minule - nedává to smysl, zdržuje to, znepřehledňuje a často jsem tak misi podělal - někdy je to E, někdy myš, někdy mezerník, někdy zase něco jiného...

A scripty sou tu také srandovní - jakmile nejedete podle scénáře, má s tím hra problém. To mi takhle hra řekne, abych nepřátele obešel kanálem a nějaký parťák to na mě furt dokola jak kolovrátek řve. Jenže já vzal nepřítele ztečí přímo a hra pokračovala dál, nicméně již vyčištěné kulometné hnízdo po zbytek mise svítilo jako cíl a ten vůl mi stále do ucha řval, že mám to hnízdo obejít kanálem! Vtipné je i, že se Ai postavy neobcházejí, ale prostě sebou procházejí jak duchové. Nebo při načtení mise doběhnu k domu, který má být zničený, ale tam má stále skla - jakmile si to dům uvědomí, najednou se všechna skla a okna vysypou. Objevování nepřátel před muškou z ničeho nic mě už tak ani moc nepřekvapovalo. A jako perlička, během kampaně nelze změnit vybraná obtížnost. Jelikož jsem díky nesmyslnému ovládání a házení herních klacků na těžkou obtížnost zkapával (a pěnily mi nervy s každou zhovadilostí, se kterou na mě hra přišla), musel jsem si sehnat uložené pozice na nižší obtížnost a navázat na ně.

OK, už jsem starej, na tohle moderně konzoloidně zpackané poloautomatické hraní prostě nemám. Jdu si sednout do tmavého koutku, kde budu smutnit a zamačkávat slzu.
Teď. Teď ne. Dělej, mačkej. Rychleji, RYCHLEJI, Teď zas ne!

Pro: Hra je na Originu v češtině, tedy s českou textovou lokalizací, což potěší; způsob vyprávění i scénář (?) a k němu vhodně použítá hudba, aby to bylo dostatečně cool :); grafické zpracování

Proti: Moderní konzoloid; hra se až přespříliš hraje sama; pitomé mačkání ruzných nesmyslných kláves; zase ty checkpointy; nudná dramatická intermezza; dlouhé načítání; ultradebilní spouštění přes prohlížeč s pluginem; divný otevřený konec

+16 +18 −2