Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 50 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

Musaic Box

  • PC 60
Herní výzva 2020 - Kategorie č. 3 - ♫♫♫ (Hardcore)

Zajímavá hříčka Musaic Box byla hojně zmiňovaná diskusích v období spuštění letošní Výzvy, kdy uživatelé spustili palebnou přípravu výběru her. A tak jsem i já neodolal a Musaic Box se stal mým želízkem v ohni v hudební kategorii.

Jedná se o zajímavou mixturu žánrů - hidden object hry a logické hry, jež potrápí váš hudební sluch (či hluch). Ocitnete se ve starobylém domě, kde dědeček ukryl mezi nesčetnými předměty s hudební tématikou také části notových svitků, z nichž pak skládáte hudební kompozice.

Musaic Box má tak dvě tváře. Ta první, hledací, sestává z průzkumu celkem pěti místností sídla, v nichž hledáte aktivní předměty. Mnohé z nich nezískáte ihned jedním klikem, ale až po provedení určité sekvence (rozsvícení projektoru, seřazení obrazce apod.). Místnosti pro mne byly docela nepřehledné a aktivní místa se hledala velice špatně, a ani popisky plné hudebního výraziva mě příliš nemotivovaly. Tím spíš když s hledáním není spojený žádný příběh. Nicméně nic jiného mi nezbylo, bez nalezení svitků bych se nedostal do zajímavější logické části hry. Naštěstí, i bez přítomnosti nápovědy, jež by se zde opravdu hodila, se mi nakonec podařilo všechny noty najít.

Hudební puzzle část je oproti tomu originální a pro hráče atraktivní. Máte za úkol z dílků skládačky sestavovat melodie, jež tvoří všeobecně známé tradicionály či klasické skladby v partituře pro čtyři hudebníky. Většinou máte k dispozici základní nosný motiv, který si můžete přehrát a podle tohoto vzoru osadit dílky do hracího pole. Větším problémem je doplnit ostatní nástroje, jelikož jejich melodie se mnohdy nosnému hudebnímu motivu ani zdaleka nepodobají. Složitost hádanek se postupně navyšuje, puzzle jsou rozsáhlejší, navíc s určitými obměnami, takže se nedostavuje stereotyp.

K dispozici je nápověda, která ukazuje správnou polohu vloženého dílku puzzle, později s určitými omezeními. Hra bezpodmínečně vyžaduje hudební sluch, abyste mohli vnímat přehrávanou melodii, bez toho ani nemá smysl se o hru pokoušet. Hudební složka se mi dařila plnit úspěšně, i když s využitím hintů. Odměnou je vám na konci hádanky přehrání kompletní melodie. Tuto část hodnotím pozitivně, jelikož podobných her není příliš mnoho a navíc si můžete procvičit vaše muzikální vlohy.

Pokud hru úspěšně zvládnete, zpřístupní se vám ještě mód volné hry, kde si můžete experimentovat a různě měnit melodie. Ale tam jsem žádnou potěchu už nenacházel a tato pasáž se hodí pro hudební experimentátory.

Musaic Box je tedy hrou dvou tváří. Spojuje v dnešní době již podprůměrnou hledačku s originálním a nadčasovým logickým titulem, a takto si u mě zaslouží “jenom” 60%

Pro: Zábavná logická část. Originální námět. Vyvážená obtížnost

Proti: Nepovedená hidden object část

+23