Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 50 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

LEGO The Lord of the Rings

  • PC 75
Herní výzva 2020 - Kategorie č. 1 - Parťák (Light)

LEGO The Lord of the Rings je další z řady nekonečného seriálu LEGO her, které přebírají koncepty a licence známých filmových a komiksových značek. Tentokrát si Traveller´s Tales vzali na paškál kompletní trilogii Pána prstenů, přičemž jejím vzorem byla filmová trilogie Petera Jacksona.

U předchozího LEGO dobrodružství netopýřího muže Batmana jsem si liboval v otevřeném provedení Gothamu. Tvůrci LEGO Pána prstenů i nyní vsadili na tento osvědčený model. A servírují nám celou mapu Středozemě v krásném fantasy provedení jako na stříbrném podnose.

Příběh přináší rekapitulaci filmové trilogie. Než jsem se pustil do hraní, pustil jsem si všechny díly filmového vzoru a musím říci, že se tvůrcům povedlo přinést hráčům zhuštěný děj filmů do herní podoby, tradičně v odlehčeném provedení s notnou dávkou vtípků bez zbytečné omáčky. I tentokrát jsou dialogy kompletně dabovány a hru provází originální filmový soundtrack.

Hratelnost se nese v tradičních intencích LEGO her. Směs akce, průzkumu prostředí a řešení jednoduchý rébusů mě pořád baví a poskytuje mi zábavu a relax bez zbytečné frustrace. Princip “rozbij, co můžeš” mě asi nikdy neomrzí.

Jako obvykle máte možnost příběhové kampaně a následného free play módu, v němž máte k dispozici všechny postavy a možnost splnit úkoly, jež v příběhu bez speciálních postav nemáte šanci vykonat a splnit misi na 100%. Tentokrát jsou to opravdu všichni hrdinové, jelikož máte možnost volit nikoliv z omezené palety charakterů, ale opravdu ze všech odemčených postav. Trochu mě mrzelo, že v mapě není označeno chronologické pořadí jednotlivých free play misí, takže pokud si chcete zrekapitulovat příběh, musíte si správné pořadí úrovní najít. Pokud tedy nejste dokonalým znalcem filmů a příslušné lokace neznáte zpaměti.

Pokud srovnávám Pána prstenů s předchozím LEGO Batmanem 2, tak přece jenom jsou levely obtížnější, zejména pokud chcete docílit 100% kompletace levelů ve free play. Snadno se dá leccos přehlédnout, prokletím mi byly hromádky hlíny, jež umí vyhrabat jedině Sam, a opravdu se takový malý kopeček dá lehce přehlédnout. Navíc musíte občas sbírat a kombinovat předměty, což vedlo k mému neúspěchu a musel jsem se kouknout do návodu.

Hrdinové se drží při zemi, žádné létání či podobné kratochvíle se nekonají, holt Superman se ve Středozemi nevyskytuje a létajícího draka si neosedláte. Takže po mapě se pohybujete hezky po svých, což spolu s fantasy motivem dodává hře až RPG rozměrů, spolu s dalšími novinkami. Naštěstí se můžete teleportovat na klíčová místa, přičemž si dokonce volíte denní dobu, což urychluje vaše putování. Ale i tak musíte občas absolvovat delší túru. A jen tak mimochodem, projdete se i zasněženými oblastmi, tudíž můžete hru využít v zimním bodě Herní výzvy 2020.

Kromě jednotlivých misí v mapě nacházíte postavičky, které vám zadávají vedlejší Questy. Ve hře nebyly jednoznačně vysvětleny, takže jsem zprvu myslel, že se jedná o další levely. Nicméně nejde o žádné vedlejší mise, ale jde pouze o obstarávání předmětů všeho druhu. Odměnou jsou vám LEGO cihličky, stříbrné nebo prémiové červené, jež slouží v podstatě jako cheaty (násobiče skóre, nesmrtelnost apod.). Potřebné věci nacházíte jednak v průběhu úrovní, v každé z nich jsou tři, ale jiné si musíte vyrobit. Ano, ve Středozemi se nachází kovárna, v níž vám z nasbíraných LEGO cihliček trpaslík uková předměty, které slouží nejen ke splnění questů, ale mohou je používat jednotlivé postavičky.

Ty mají svůj inventář a s pomocí vyrobených předmětů dostávají nové schopnosti, které jejich charakteru nepřísluší. Což se v některých free play misích hodí. Pro výrobu ještě potřebujete najít plánky, které jsou k dispozici v misích nebo v jednotlivých lokacích Středozemě.

Po stránce hratelnosti jsem si Lord of the Rings užíval, atmosférou a magií hru kladu na roveň výborným Harry Potterům. Bavilo mě bloumat po mapě a postupně sbírat cihličky a plnit úkoly, jež jsou s tím spojené, přičemž mapa slouží jako ideální průvodce a můžete si nastavit směr vaší cesty a vše potřebné si najít.

Bohužel mi zážitek kazilo poměrně veliké množství glitchů a bugů. Drobné chybičky nebo grafické artefakty jsou trademarkem LEGO her, občas zazlobí kamera, což činí problém zejména ve skákacích pasážích. Taky figurka Gluma se chová jako z divokých vajec. Přepínání figurek mnohdy v určitých kombinacích nefunguje, což nazlobí zejména ve skákacích pasážích, kdy musíte měnit profese postaviček. Když se vám někde na vrcholku věžičky postava přepne někam úplně jinam a spadne z pracně dosažené pozice, to přinejmenším zamrzí.

Prokletím je zejména poslední level Mount Doom, který dokonce nešel splnit. Sam totiž zůstal viset zablokovaný na skále a pomohlo až zapnutí V-Sync, aby se nakonec mohl vyhoupnout a dokončit story. Asi dvě mise se mi sekly ve free play a musel jsem je opakovat. Ukládání misí funguje pouze ve Story módu, pokud si uložíte ve Free play, musíte hrát od začátku. Skákací challenge v jednom úkolu poblíž Mount Doom byl problémem pro neviditelnou bariéru, jež znemožňovala přeskočit sloupek. V dohrání hry ani dosažení 100% kompletace mi tyto různé obezličky nebránily, ale hraní mi znepříjemňovaly, a místy jsem docela soptil.

I přes tyto překážky jsem si hru užil, a dokonce se mi podařilo splnit všechny achievementy. Při grindování čudlíků na požadovaných 10 miliard mi pomáhal synek v rámci naší herní dělby práce, za což mu srdečně děkuji. Ale hodnocení dávám “jenom “ 75%. Pokud by hra fungovala hladce, bylo by to určitě víc.

Pro: Pěkně zpracované prostředí, soundtrack, zábavné mise. Decentní RPG prvky. Bohatý herní obsah.

Proti: Bugy a glitche. Nelze ukládat ve free play. Prokletá Mount Doom mise. Není označeno pořadí levelů.

+22